Viktor Orbán: Západ ohrožuje nezávislost Maďarska

Email Tisk PDF

Napětí mezi maďarskou vládou premiéra Orbána a Západem, ať už Evropskou unií nebo Spojenými státy, sílí a možnost racionální diskuse se stává stále vzácnější. 

 

Politika Budapešti v posledním roce nutně vyvolává „nesouhlas“ Washingtonu i Bruselu. Maďarský premiér patří k nejhlasitějším kritikům unijní sankční války proti Rusku. Rusko je mimo EU hlavním maďarským obchodním partnerem a Budapešť letos v lednu vpustila ruskou jadernou energetiku na své území, když podepsala smlouvu o výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny v Paksi, a v říjnu vedení ruského Gazpromu separátně jednalo v Budapešti o nových smlouvách. Ve svém letním „legendárním“ projevu, v němž popsal společensko-ekonomický systém v zemi jako „iliberální demokracii“, pak Viktor Orbán veřejně konstatoval, že vzory pro další směřování Maďarska vidí v Číně, Rusku, Singapuru nebo Turecku.

V půli října zřejmě pohár trpělivosti přetekl a Obamova administrativa – oficiálně kvůli vysoké míře korupce – vyhlásila sankce proti Maďarsku a zařadila některé státní činovníky a podnikatele na seznam nežádoucích osob, načež Budapešť pohrozila rovnou vystoupením z EU. Nový impulz k dalšímu zhoršení vztahů dodal známý americký senátor John McCain, který v duchu „reductio ad Hitlerum“ označil Orbána za „neofašistického diktátora“, což je obrat, který obvykle končí jakoukoli diskusi.

John McCain na Majdanu s lídrem Svobody Olehem ŤjahnibokemJe samozřejmě otázkou, co tradičně radikální John McCain, který si vysloužil kritiku židovských organizací za své kontakty s ukrajinskou banderovskou Svobodou a třeba v Sýrii jednal s džihádisty napojenými na Islámský stát, chtěl vlastně dokázat, kromě toho, že dodá politické podpory demonstrantům, kteří v počtu několika tisíc v ulicích Budapešti už několik týdnů demonstrují proti stejné korupci, jako USA, a nově požadují i premiérovu demisi. Faktem je, že vláda Viktora Orbána a jeho konzervativního a stále více nacionalisticky orientovaného bloku Fidesz má z posledních voleb ústavní většinu a určuje pravidla chodu státu podle svého, včetně omezování nezávislosti justice, činnosti nevládních organizací nebo svobody tisku, což vše je principiálním ohrožením demokracie, jak se už loni shodla Benátská komise. A výbor pro ochranu novinářů při OBSE odsoudil maďarské mediální zákony, které podle něj vytvářejí atmosféru strachu a autocenzury (byť nově se ale OBSE mimochodem velmi podobně vyjádřila také na adresu nově ustaveného ukrajinského ministerstva pro informační politiku).  

 

Národ a svrchovanost

Viktor Orbán ve svém pravidelném pátečním rozhlasovém rozhovoru McCainova slova nejprve zlehčoval s tím, že je to „extrémní provokace“, která více „vypovídá o tom, kdo ji pronesl“, a neměla by proto Maďarsku „odčerpávat energii a sílu“. Veškerou ostatní kritiku pak Orbán odmítl – přesně v duchu Putinova „svrchovanost nebo nic“ -- s tím, že je nyní v sázce „maďarská národní nezávislost“. „Nechci být místodržícím Maďarska ve prospěch nějaké cizí mocnosti. Jsem zvolený lídr Maďarska… a mým nedůležitějším úkolem je obrana maďarské nezávislosti. A v současnosti je nezávislost Maďarska terčem útoků.“ V „moderním světě“ tato nezávislost spočívá v nezávislosti energetické, finanční a obchodní, konstatoval a dodal, že Maďarsko je „spojencem západních zemí, včetně Spojených států, ale není a nikdy nebude ničí kolonií“, a bude proto „postupovat jako stát, který je hrdý na svou nezávislost“.

Není sice zřejmé, co přesně to bude do budoucna znamenat, ale v médiích se objevila slova nejmenovaných činitelů Fideszu, podle nichž může být americký chargé d´affaires v Budapešti André Goodfriend označen za personu non grata.

McCain přitom nebyl jediným tématem uplynulého týdne. Maďarská média v souvislosti s rozhodnutím Ruska zastavit projekt South Stream začala – podle tónu západního mainstreamu – kritizovat Orbána za to, že si za strategického partnera zvolil „ekonomicky kolabující“ Rusko, které svému novému spojenci navíc ani neoznámilo, co má v plánu. Někdejší lídr opozičních sociálních demokratů Ferenc Gyurcsány podotkl, že se Orbánova orientace na „stále slábnoucí Rusko a obecně směrem na Východ nemá budoucnost“, a vláda by proto měla se svými „dobrodružstvími“ už přestat.

Ministr zahraničí Péter Szijjártó naopak konstatoval, že Rusko „má právo se rozhodovat samo a Maďarsko to bere na vědomí“. Dodal ale, že „vznikla zcela nová situace a Maďarsko se musí rozhlédnout po alternativních zdrojích energií“, neboť se podle všeho plně spoléhalo, že v roce 2017 bude spuštěn South Stream. Následně pak potvrdil, že jaderný projekt v Paksi dál běží a ruský koncern Rosatom se svých závazků nevzdal.

Následující dny ovšem z hlediska (nejen) energetiky přinesly do Evropy nový vývoj. Nejprve šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker změnil tón a výhledy na energetickou nezávislost Bruselu, když prohlásil, že se South Stream do Evropy ještě stále může vrátit, načež rakouský koncern OMV oznámil, že s Gazpromem (jemuž italská banka UniCredit aktuálně bez ohledu na sankce půjčila 390 milionů eur a přivolala tak na sebe kontrolory z Bruselu) pokračuje v konzultacích o South Streamu. Zároveň Brusel nově povolil sankcemi postiženým ruským bankám získávat úvěry pro své dceřiné banky v zahraničí. K tomu finský parlament v pátek bez ohledu na aktuální napětí mezi Západem a Východem schválil plán, podle něhož Rosatom postaví ve Finsku novou jadernou elektrárnu. A týž den EU zrušila sankce vztahující se na technologie pro ropné projekty na arktickém pobřeží Ruska.

Při takovém vývoji znovu pookřál i Orbán a vinu za ukončení South Streamu hodil plně na Brusel, který se „neustále snažil tento projekt podkopat“. A snahu Maďarska, které vystupovalo za jeho realizaci, pak tváří v tvář odpůrcům projektu označil za boj Davida s Goliášem. V nynějším maďarsko-západním střetu to určitě nebyla poslední salva.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 06 Prosinec 2014 18:19 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB