TI: Globální společnosti ledacos drží pod pokličkou

 

Transparency in Corporate ReportingNová zpráva Transparency International (TI) píše o tom, že velké globální společnosti velice nerady zveřejňují informace o svých finančních operacích v zahraničí.

 

Zpráva TI zvaná „Transparency in Corporate Reporting" (Transparentnost korporátních zpráv ) je studií, která rozebírá do jaké míry je 124 největších světových veřejně obchodovaných společností ochotno otevřeně poskytovat informace o své podnikatelské činnosti. TI analyzovala, jakým způsobem velké korporace bojují proti korupci, jaké poskytují informace o svých dceřiných společnostech a zda otevřeně informují o placení daní v zemích, kde působí. Ze zprávy vyplývá, že nejhůře jsou na tom čínské společnosti a nejlépe britské.

 

Transparency International označila pět nejméně transparentních společností: Bank of China, Honda Motor, Bank of Communications, Agricultural Bank of China a Sberbank.

 

Mezi další nejhůře umístěné společnosti patří také Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta nebo jedenáctou společností od konce v transparentnosti je Amazon. Ani Google, Apple, IBM na tom nejsou lépe, když dostaly méně než tři body z desetibodového hodnocení. Zpráva píše, že velký zklamáním jsou právě počítačové firmy, které mají prostředky na to být co nejvíce transparentní: „Amazon, Apple a Google patří mezi sedm amerických společností, jejichž vedení odmítá na webovských stránkách zveřejňovat, jaká byla provedená protikorupční opatření. Amazon a Apple neorganizují protikorupční školení svých zaměstnanců. Amazon je jedinou americkou společností, která odmítá vypovídat o své politice poskytování výhod a darů, právě tak nechce mluvit o existenci donašečství,“ píše se ve zprávě TI.

 

Podle výše uvedených kritérií se nejlépe umístila pětice: italská ropná a plynárenská společnost ENI, britský Vodafone, norský Statoil, australská těžařská společnost BHP Billinton a španělská Banco Santader. Tabulku můžete zhlédnout ZDE .

 

Zpráva dále upozorňuje, že ze 124 analyzovaných společností (jejichž tržní hodnota se pohybuje kolem 11 bilionů euro) až tři čtvrtiny nejsou ochotné transparentně podávat informace o placení daní v zahraničí a skoro polovina z nich nezveřejňuje informace o svých zahraničních ziscích.

 

Ben Elers, programový ředitel TI tvrdí, že čtvrtina zakázek dohodnutých v rozvojových zemích je zkorumpována a říká, že korupcí je celosvětově zasaženo deset procent veškerého podnikání.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 06 Listopad 2014 11:49 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB