Budapešť zvažuje „pomalé vycouvání“ z EU

Vlajky EU zatím v Maďarsku pálili jen neofašisté z JobbikuOrbánova pravicová vláda vytáhla do boje proti USA i Evropské unii, a to už zcela otevřeně a hned na několika frontách. 

 

 

Hlavní maďarskou událostí posledních dní jako by na pohled byly demonstrace proti dani za internet, které přerostly v potyčky s policií a pokračující masové protesty. Lze předpokládat, že tento podivný pokus pravicové vlády Viktora Orbána zesílit kontrolu internetu při současném doplnění státní kasy nejspíš skončí stornem, nicméně v mnoha jiných směrech Orbán podle všeho taktiku nemění.

Politika Budapešti v posledním roce nutně vyvolává „nesouhlas“ Washingtonu i Bruselu. Maďarský premiér patří k nejhlasitějším kritikům unijní sankční války proti Rusku. Rusko je mimo EU hlavním maďarským obchodním partnerem a Budapešť letos v lednu vpustila ruskou jadernou energetiku na své území, když podepsala smlouvu o výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny v Paksi, a v říjnu vedení ruského Gazpromu separátně jednalo v Budapešti o nových smlouvách. Ve svém letním „legendárním“ projevu, v němž popsal společensko-ekonomický systém v zemi jako „iliberální demokracii“, pak Viktor Orbán veřejně konstatoval, že vzory pro další směřování Maďarska vidí v Číně, Rusku, Singapuru nebo Turecku.

V půli října zřejmě pohár trpělivosti už přetekl a Spojené státy zařadily několik vládních činitelů a předních podnikatelů spjatých s Orbánovým blokem Fidesz na svůj sankční seznam.

Orbán se ale nenechává vyvést z rovnováhy a pokračuje v politice, která jako by cíleně směřovala k přetnutí vazeb s hlavními západními spojenci. Nejnověji začal „řešit“ projekt ruského plynovodu South Stream, který by měl kromě Maďarska rozvádět zemmí plyn do Bulharska, Srbska, Rakouska, Slovinska, Řecka a Itálie. Spojené státy a EU projektu od počátku brání a v rámci ukrajinské krize své snahy nanést Rusku ekonomické ztráty jen eskalují. Evropská komise vyzvala Bulharsko, aby zastavilo práce na své části plynovodu, a k témuž nutí i Srbsko, jinak může Bělehrad na členství v Unii zapomenout.

Výstavba maďarské části South Streamu ještě ani nezačala, ale Orbánova vláda zkouší vzít Unii vítr z plachet (a vyhnout se osudu Bulharska, jemuž v případě zrušení South Streamu hrozí energetické těžkosti) rychlým přepisováním zákonů, které by nově umožnily stavět plynovody na maďarském území doslova komukoli. Až dosud přitom zákony podle unijního mustru umožňují výstavbu plynovodů jen v Bruselu certifikovaným operátorům.

Už jen tím se Budapešť vystavuje očekávanému silnému tlaku z Bruselu i Washingtonu, nicméně tato představa jako by jen posilovala Orbánovu zatvrzelost „obhájce maďarských národních zájmů“. Státní auditorský úřad KEHI zveřejnil čtyřicetistránkovou zprávu o tom, jakým způsobem nakládá s financemi Nadace Ökotárs, která distribuuje maďarským nevládním organizacím prostředky z Norských fondů a svou provázaností s Clintonovou nadací sehrála podle všeho i roli při uvalení amerických sankcí proti Maďarsku. Norská strana namítá, že celé vyšetřování bylo ilegální, protože peníze, které Ökotárs rozděluje, nejsou součástí maďarského rozpočtu a přicházejí přímo z pobočky v Bruselu. KEHI sice ve finále zpochybnil jen částky celkem dosahující 10 milionů forintů, což je asi 41 tisíc dolarů, ale proorbánovská média se mezitím začala předhánět ve zveřejňování různých bizarních věcí, za něž neziskovky peníze ze zahraničí utrácejí. Názor USA je přitom jasný: šéfka Ökotársu Veronika Móra byla v září ve Washingtonu spolu s dalšími představiteli maďarských neziskovek na audienci přímo u Baracka Obamy, zatímco maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se nyní dostal „jen“ k náměstkyni ministra zahraničí Victorii Nulandové. A z vedení Hungarian Initiative Foundation, která má v USA vylepšovat maďarskou image, odešla drtivá většina amerických členů výboru…

Oficiální reakcí byl očividně pověřen šéf Orbánovy kanceláře János Lázár, který obvinil Spojené státy, že se k Maďarsku nechovají jako k rovnocennému partnerovi a udílejí mu panské rady. A loajalita k Evropské unii podle něj neznamená, že se musí za každou cenu a vždy na vše, co přichází z Bruselu, kývat. Připomněl také nedávné výročí maďarského protikomunistického povstání z roku 1956, které se stalo oblíbeným propagandistickým klackem Fideszu. Konstatoval, že zatímco 23. října, kdy povstání propuklo, je „slavným dnem pro všechny Maďary“, 4. listopad, kdy sovětské tanky revoltu potlačily, je „hanbou Ameriky a Západu“. Maďaři už byli tolikrát zrazeni a opuštěni, že už jsou opatrní, vysvětlil Lázár, přičemž nynější Orbánovu politiku označil za „první, která se po dvaceti letech bere za zájmy národa“ a „odvážila se nárokovat si svá práva“. „Neseme zodpovědnost za své životy a zároveň máme právo žít své životy podle svého,“ zdůraznil. „Chceme jen to, na co máme nárok: nic víc, nic míň.“

Ve stejném duchu pak vystoupil šéf parlamentu László Kövér, který s odkazem na loňskou unijní zprávu o nedemokratických úpravách maďarské ústavy, prohlásil, že si Evropský parlament myslí, že „má právo Maďarsku říkat, jak se má chovat. V tomto směru mi Brusel připomíná Moskvu. V Moskvě bývalo zvykem svolat si stranické sekretariáty socialistického tábora a vydat společná komuniké, v nichž nám řekli, co členské státy smějí a co ne. Pokud je toto struktura Evropské unie, pak stojí za úvahu, zda nezačít pomalu, opatrně couvat.“ Vzápětí svá slova sice zkusil zmírnit dodatkem, že to vše sice není skutečná budoucnost EU, ale jen noční můra, nicméně poznamenal, že „někteří lidé seriózně zvažují, že bychom se tímto směrem měli vydat“.

Ágnes Vadaiová z Demokratické koalice reagovala konstatováním, že „každý, kdo chce vyvést zemi z EU, je nepřítelem národa“… Tvrdá formulace v době, kdy se například i britský premiér po další vlně neshod s Bruselem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou ohledně rozpočtu nebo omezování imigrace zase o něco přiblížil vystoupení Británie z EU a protiunijní zákony už kvůli názorům většiny Britů – před volbami, které se budou konat příští rok -- slibují i opoziční labouristé.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 29 Říjen 2014 06:53 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB