USAID proti Kubě: levní agenti bez výcviku

Email Tisk PDF

Pokusy Spojených států svrhnout kubánský režim neustávají, nabírají ale stále podivnějších podob. 

 

 

Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) ohrozila životy asi tuctu mladých nezaměstnaných lidí z Latinské Ameriky, když je najala, aby pod záminkou rozvoje občanské společnosti a humanitárních programů politicky destabilizovali Kubu, konstatuje rozsáhlé šetření americké tiskové agentury AP. Jak podotýká, tajný program byl „zahájen v době, kdy čerstvě inaugurovaný prezident Barack Obama mluvil o ´novém začátku´ ve vztazích s Kubou po dekádách nedůvěry, což vyvolává otázky, zda má Bílý dům vůči ostrovnímu státu nějakou ucelenou politiku“.

Na provedení programu si USAID najala washingtonskou firmu Creative Associates International, která hrála klíčovou roli také při vytváření tajného a dnes už zkrachovalého projektu „kubánského Twitteru“. I jeho cílem byla „změna režimu“ v Havaně.

Související: USAID a tajný plán převratu na Kubě

Agentura AP na základě získaných dokumentů nově odhalený projekt označuje za „operaci často balancující na hraně katastrofy“, nicméně hlavním zjištěním je, že USAID nyní použila „lest, která může podkopat důvěryhodnost její kriticky důležité práce v oblasti zdravotnictví ve světě“. Jeden z najatých agentů, devětadvacetiletý Kostaričan Fernando Murillo, totiž v rámci projektu organizoval i falešný workshop o prevenci HIV, což jeho vedení považovalo za „perfektní zástěrku“ pro rekrutování kubánských politických aktivistů. (Pokus využít v rámci tajného programu zrovna AIDS mimochodem ukazuje na podivný způsob uvažování USAID, neboť infekce HIV na Kubě je nejnižší v celém Karibiku.)

Tajné služby USA přitom falešné vakcinační kliniky a programy zakládaly třeba i v Pákistánu v rámci „honu“ na Usámu bin Ládina. Odhalení celého podvodu pak vyvolalo hysterii namířenou proti všem zahraničním humanitárním agenturám, které se v očích veřejnosti bez rozdílu staly podezřelými z toho, že jsou jen zástěrkou CIA. Desítky zdravotníků, kteří se na očkování podílely, se staly terčem Tálibánu, a většina humanitárních organizací Pákistán raději opustila. Po další sérii tálibánských útoků na zdravotníky pákistánská vláda loni v květnu ukončila i svůj očkovací program, pouhé čtyři dny po jeho zahájení. Počet případů dětské obrny mezitím roste a Pákistán „s přehledem“ vévodí příslušnému světovému žebříčku.

Související: Dětská obrna v Pákistánu: výsledek spolupráce CIA a WHO

Americká administrativa na pákistánský skandál kolem falešného očkování reagovala prohlášením, že CIA prý už od srpna 2013 vakcinační programy operativně nevyužívá, nicméně zástěrku zdravotnictví americké agentury očividně neopustily. Změnil se ale koncept. USAID svůj projekt totiž zahájila v době, kdy si uvědomovala, že jejím operativcům na Kubě hrozí nebezpečí. Čtyři měsíce předtím byl zatčen spolupracovník USAID Alan Gross, který na ostrově tajně distribuoval satelitní telefony a další techniku, mimo jiné k získání přístupu na americký internet. Po jeho uvěznění USAID svým smluvním partnerům rozeslala upozornění, aby zvážili ukončení projektů na Kubě, což se mělo týkat „všech, kteří na Kubu jezdí, a nejen amerických občanů“, cituje AP vysoce postaveného činitele USAID. Přesto sama agentura Murilla na Kubu vyslala.

Gross předtím na Kubě nikdy nebyl a jeho španělština byla chabá, ale i tak od americké vlády „za práci“ dostal přes půl milionu dolarů. Mladí Latinoameričané ale nyní byli najímáni za 5,41 dolaru na hodinu, což je méně než minimální mzda v USA, a jeden z „agentů“, který měl coby „mula“ vozit peníze jedné skupině kubánských studentů, vypověděl, že jeho „bezpečnostní výcvik“ trval asi půl hodiny a byl navíc veden přes Skype.

USAID obsah analýzy AP nepopřela, podotkla jen, že Kongres USA financuje „demokratizační programy na Kubě s cílem poskytnout Kubáncům přístup k informacím a posílit tamní občanskou společnost“, a že tato činnost „není tajná, skrývaná a neprovádí se pod zástěrkami“. O nově odhaleném programu, který byl do pondělka tajný a na který Kongres USA nevyčlenil žádné fondy, se prohlášení USAID nezmiňuje. Finance na projekt přitom podle všeho – stejně jako v případě „kubánského Twitteru ZunZuneo – pocházely z fondů, které Kongres schválil pro užití v Pákistánu.

Související: CIA a USAID se vymkly legální kontrole

USAID nyní odmítla pro AP zveřejnit, kolik peněz na vysílání latinskoamerických „agentů“ utratila a v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím ani po třech měsících nevydala smlouvy, na jejichž základě najaté lidi na Kubu vysílala.

AP konstatuje, že „neexistují důkazy, že by politické cíle programu byly kdy naplněny“, a dodává, že kubánští studenti, kteří měli být kvůli svým postojům i předpokládaným organizačním schopnostem „cílovou skupinou“, byli „udiveni, když zjistili, že cizinci jednají jménem americké vlády“. Jeden z nich podotkl, že američtí operativci očividně mylně pokládají tradiční kubánskou „komunální“ kritiku za plnohodnotný politický disent.

Nově se USAID podle všeho dostane ke slovu v Africe, neboť Barack Obama na právě končícím historicky prvním summitu USA-Afrika přislíbil černému kontinentu investice ve výši 14 miliard dolarů na průmyslové i rozvojové projekty.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 06 Srpen 2014 11:03 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB