Kdo všechno odposlouchává Johna Kerryho?

Email Tisk PDF

Špionážní spolupráce Izraele a Ruska proti Spojeným státům je očividně oboustranně prospěšná.



 

 

 

Ministr zahraničí USA John Kerry se kvůli své neschopnosti prosazovat ve světě stále dogmatičtější zahraniční politiku Bílého domu stává už nějakou dobu terčem posměšků. Nedokázal zvládnout Sýrii, Irák i Libye se mu rozpadají pod rukama, není s to přimět Izrael k příměří s Hamasem, na ambasadorské posty do zámoří vysílá „nekvalifikované hloupé patolízaly“ a minulý týden musel v Káhiře skousnout potupu, když ho před vstupem do prezidentského paláce ochranka projela detektorem kovů a jeho doprovod musel potupně projít bezpečnostním rámem a vyndat na pás veškerý obsah kapes.

Další trapas nově odhalil německý Der Spiegel, podle něhož Izrael odposlouchával telefonáty Johna Kerryho během jeho loňských marných snah oživit dávno mrtvý „blízkovýchodní mírový proces“. Některé jeho hovory s blízkovýchodními partnery se přitom uskutečnily přes nezabezpečené, běžné telefonní linky. A právě ty izraelské tajné služby nahrávaly.

Není to první provalený případ izraelské špionáže proti nejvyšším americkým činitelům. Už letos v květnu americký týdeník Newsweek v textu nazvaném Izrael zpravodajskou činnost proti USA nezastaví citoval bývalého amerického politika, podle něhož taková odhalení nikoho nepřekvapují. „Když se ale zastavíte a slyšíte, že neexistují jiné země, které by našich bezpečnostních vztahů využívaly ke špionáži jako Izraelci, je to trochu šokující.“ A ve druhém textu nazvaném Agresivní izraelská špionáž je v USA většinou tutlána Nesweek přidal příběh ze života: „Když tým poradkyně Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceové před mnoha lety prohledal hotelový pokoj číslo 16 v Jeruzalémě připravený pro viceprezidenta Ala Gora, narazil na špiona ve větrací šachtě. Podle bývalého vysokého činitele amerických zpravodajských služeb si agent tajné služby dovolil v budoucí Goreově koupelně ještě před Goreovým příjezdem chvilku soukromí a přitom zaslechl zvuk čehosi, co škrábe po kovu. „Tajná služba Goreův pokoj dopředu zajistila a všichni až na jednoho agenta odešli. Ten se rozhodl, že si dopřeje klidné a dlouhé posezení na záchodě. V místnosti bylo ticho, agent meditoval na míse a najedou uslyšel škrábání ve ventilátoru. A uviděl, jak jsou šrouby ventilátoru odstraňovány zevnitř. A pak uviděl chlapíka, jak se z větrací šachty souká do místnosti.“ Sáhl agent po zbrani? Ne, usmál se bývalý operativec. „Decentně si odkašlal, a ten chlapík se vrátil do větrací šachty.“  

Nynější kauza je ale přece jen zajímavější přinejmenším v jednom ohledu. Podle Der Spiegel, který se odvolává na nejmenované zpravodajské zdroje, díky odposlechům totiž nezískával výhodu jen Izrael v rámci „dialogu“ s Palestinci, ale přinejmenším i dvě další tajné služby, přičemž konstatuje, že „pravděpodobně poslouchali také Rusové a Číňané“.  

Respektovaný komentátor Richard Silverstein na svém portálu Tikun Olam k tomu podotýká, že ačkoli se Rusko a Izrael ostře rozcházejí v postoji například k situaci v Sýrii, izraelský ministr zahraničí a moldavský rodák Avigdor Lieberman blízké vztahy s Ruskem kultivuje až do té míry, že je mnohými podezříván z toho, že je ruský agent. „V tomto případě se ale těsné vztahy oběma stranám vyplácejí,“ konstatuje Richard Silverstein s odvoláním na vysoce postavené zdroje v Izraeli. „Izrael poskytuje Rusku přepisy Kerryho rozhovorů, když je jeho letadlo na dosah izraelských monitorovacích center, a Rusko činí to samé, když jeho agenti zachytí Kerryho rozhovory.“

Zpravodajská spolupráce Izraele, jednoho z nejbližších spojenců USA, s Ruskem, jedním z aktuálně největších protivníků USA, je pozoruhodná, soudí Silverstein, a dokazuje, že loajalita izraelského vedení není bezbřehá, spíše se řídí aktuálními zájmy Izraele. Nutno podotknout, že Rusko při nynější izraelské agresi do Gazy stojí stranou a Izrael za masakry civilistů nijak hlasitě nekritizuje, právě naopak.

Zatímco prioritou Izraele bylo znát americkou pozici k „mírovým rozhovorům“ s Palestinci, ruskou prioritou jsou americké plány v ukrajinské krizi. Je to „plodný společný podnik“, cituje Silverstein nejmenovaného izraelského činitele, a na jeho počátku byly Liebermanovy dobré konexe v Moskvě. Izrael prý Rusku poskytuje záznamy Kerryho hovorů při přeletech Blízkého východu, zatímco Rusové pro změnu záznamy z jeho přeletů přes Střední Asii, Dálný východ a Tichomoří. A tento „společný obchod“ nabral pro Moskvu na významu hlavně po únorovém svržení prezidenta Janukovyče na Ukrajině a plném propuknutí tamní krize.

Nejzajímavější na tom všem je ale nejspíš fakt, že zatímco NSA špicluje celý svět, ministr zahraničí supervelmoci podle všeho telefonuje po nekódovaných linkách…

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 04 Srpen 2014 09:20 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB