Svrhnou vulgární nahrávky polskou vládu?

Email Tisk PDF

Radek SikorskiPolský ministr zahraničí Radek Sikorski, hlasitý kritik Ruska a jeden ze zvažovaných nástupců Catherine Ashtonové v čele unijní diplomacie, má za to, že Varšava „ho Washingtonu kouří“ a na oplátku za to nic nedostává. 

Přinejmenším to vyplývá ze záznamu tajně pořízených nahrávek rozhovoru Sikorského s bývalým ministrem financí Jackem Rostowskim, které zveřejnil týdeník Wprost. „Polsko-americká aliance nemá význam, dokonce nás i poškozuje, protože v Polsku vytváří falešný pocit bezpečí,“ říká Sikorski na jedné ze čtyř avízovaných nahrávek, jejichž plné znění by měl Wprost zveřejnit dnes či zítra. „Celé je to naprostá blbost. Vstupujeme do konfliktu s Němci i s Rusy a myslíme si, že všechno je skvělé, protože ho Američanům přímo hulíme. Jsme troubové. Naprostí blbci,“ shrnuje polskou politiku Sikorski a vinu v jejím nastavení vidí v polské mentalitě, která nezná sebeúctu, přičemž použil polské slovo „murzyńskość“, pejorativní termín, které posléze sám na Twitteru přeložil jako „myšlení negra“.

Polská média nyní spekulují, kdo redakci Wprost nahrávky dodal a ukazují přitom na ruskou tajnou službu. Srovnávají přitom záznam s dnes už legendárním „fuckovacím“ rozhovorem náměstkyně americké ministryně zahraničí Victorie Nulandové. Sám Sikorski za odposlechy vidí práci organizovaného zločinu.

Obsah nyní zveřejněné nahrávky je poněkud překvapivý, protože Sikorski na veřejnosti vystupuje jako ostrý kritik Ruska, který v roce 2009 zpochybňoval smysl „resetu“ americko-ruských vztahů. V nynější ukrajinské krizi patří k nejrozhodněji vystupujícím evropským politikům a požaduje trvalou americkou vojenskou přítomnost na polském území.  

Polské ministerstvo zahraničí nahrávku odmítá s tím, že je vytržena z kontextu, který prý ve skutečnosti popisoval, co by se stalo, kdyby v Polsku dál vládla dnes opoziční konzervativní Strana práva a spravedlnosti (PiS).

 

Zastrašuje vláda média?

Týdeník Wprost přitom oznámil, že má k dispozici také záznamy rozhovorů poradce premiéra Donalda Tuska Pawla Grase s šéfem největší polské ropné rafinérie PKN Orlen Jackem Krawiecem a miliardářem Janem Kulczykem. Přítomni jsou i ministr financí Wlodzimierz Karpinski a jeho náměstek Zdzislaw Gawlik. Ze záznamů prý mimo jiné vyplývá, že zahájení obřího terminálu pro přepravu zkapalněného plynu ve Svinoústí, který měl být spuštěn už 30. června, se odkládá přinejmenším do prosince, ale není vyloučen ani skluz až do roku 2017, což by významně ovlivnilo politickou linii Varšavy založenou na prosazování frackovacího zemního plynu, a ponechalo Polsko v závislosti na zemním plynu z Ruska.

Wprost už v minulém týdnu přitom vyvolal politickou bouři, když zveřejnil nahrávku rozhovoru mezi šéfem centrální banky Markem Belkou a ministrem vnitra Bartlomiejem Sienkiewiczem, která významně zpochybnila nezávislost banky na vládě. Belka sice mluví o „manipulaci“, ale opozice kvůli „diskreditaci vlády“ Tuskovy Občanské platformy požaduje vypsání předčasných voleb.

Mezitím polská prokuratura a agenti tajné služby provedli v redakci Wprostu razii. V televizi se pak objevily záběry policistů, kteří zkoušejí redaktorům zabavovat laptopy, což ovšem vyvolalo jen další kritiku na adresu vlády, která se prý tímto způsobem snaží zastrašovat média. Týdeník nakonec prokuratuře vydal záznamy na paměťové kartě, nicméně ministr spravedlnosti Marek Biernacki označil zásah v redakci Wprostu za neadekvátní. „Postup prokurátorů lze vnímat jako přehnaný a může vyvolat legitimní obavy o porušení důvěrnosti novinářských zdrojů,“ konstatoval. Generální prokurátor Andrzej Seremet k uklidnění situace nabídl svou rezignaci.

Pokud se polský parlament shodne na vypsání předčasných voleb, bude se hlasování konat v řádu týdnů nebo i měsíců. Tuskova vládní koalice má ve 460členném parlamentu 234 křesel a k jeho rozpuštění je třeba dvoutřetinové většiny.  

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 23 Červen 2014 12:44 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB