Rusko-čínská megadohoda přece jen podepsána

Email Tisk PDF

Po deseti letech vyjednávání ruský koncern Gazprom a čínský CNPC podepsaly historickou dohodu, podle níž bude Rusko dodávat Číně zemní plyn v příštích 30 letech. K podpisu došlo na samý závěr dvoudenní návštěvy Vladimira Putina v Pekingu.Uzavření dohody je překvapivé, protože ještě ve středečních ranních hodinách ji obě strany v zásadě vylučovaly. Čínská strana konstatovala, že se nejsou s to dohodnout na konečné ceně. Ruský Gazprom navrhoval „evropskou cenu“ kolem 360 dolarů za tisíc krychlových metrů, což Peking odmítal. Na jaké sumě se nakonec obě mocnosti dohodly, nebylo zatím zveřejněno s tím, že se jedná o "obchodní tajemství". Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera ale celkový objem dosáhne částky 400 miliard dolarů, což odpovídá asi 350 dolarům za tisíc krychlových metrů.

Podle smlouvy bude Rusko -- počínaje rokem 2018 -- po dalších třicet let dodávat 38 miliard krychlových metrů zemního plynu, a to východní cestou, prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře.

Největším odběratelem ruského zemního plynu je dál Evropa, která v loňském roce koupila 160 miliard kubíků plynu, Čína ale v roce 2013 spotřebovala 170 miliard krychlových metrů a očekává se, že její rostoucí ekonomika bude už v roce 2020 potřebovat 420 miliard krychlových metrů. V roce 2012 přitom 70 procent spotřeby pokrývala z vlastní těžby.

Dohoda, kterou podepsali šéfové obou koncernů Alexej Miller a Zhou Jiping, Číně umožní diverzifikovat zdroje a posílit svou energetickou bezpečnost, přičemž čínští experti konstatují, že „spolupráce je rovněž v zájmu Ruska, které se snaží diverzifikovat vývozní destinace“.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 21 Květen 2014 11:36 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB