USAID a tajný plán převratu na Kubě

Email Tisk PDF

Kubánská sociální síť, kterou tajně stvořily USA, měla „organizovat davy, masová shromáždění s cílem rozpoutat kubánské jaro“, zjistila americká tisková agentura AP.


Investigativní reportáž odhalila, že ZunZuneo, relativně neúspěšná sociální síť, která měla být obdobou Twitteru, byla dílem americké agentury pro rozvojovou pomoc USAID, která chtěla s její pomocí vyprovokovat protesty a případně i svrhnout režim bratrů Castrových. Projekt, který nyní senátor Patrick Leahy označil za „hloupý, hloupý, hloupý“, stál 1,6 milionu dolarů a peníze na něj putovaly z fondů určených na nespecifikovanou pomoc Pákistánu.

ZunZuneo, což je kubánský termín pro kolibříka, měl podnítit disent proti komunistické vládě a „předefinovat rovnováhu moci“ na Kubě, shrnuje agentura na základě analýzy více než 1000 stran dokumentů a rozhovorů s účastníky projektu. „V první fázi měla síť získat kubánské zájemce, většinou mladé, a pak bylo v plánu nasměrovat je na disent“, a to aniž by věděli, že síť vznikla v hlavách amerických plánovačů.

Kuriózní je, že šéf USAID Rajiv Shah argumentuje, že ZunZuneo nemohl být technicky „tajným programem“, protože USAID se „tajnými programy nezabývá“. Agentura prý projekt utajovala proto, aby „chránila lidi, kteří v něm působili“. V podobném duchu se dnes vyjádřil také Bílý dům – projekt ZunZuneo prý nebyl „tajný“, ale spíš se jednalo o „diskrétní formu“ humanitární pomoci.

V praxi nicméně význam pojmu „tajný“ odhaluje AP, podle jejíhož zjištění USAID založila fiktivní firmy ve Španělsku a na Kajmanských ostrovech, přes něž do projektu ZunZuneo dodávala peníze amerických daňových poplatníků. Najala rovněž vedení celé „firmy“, aniž by ovšem těmto lidem prozradila cokoli o roli americké vlády. ZunZuneo nicméně nikdy nenaplnil předpoklady, protože za dva roky zaujal jen asi 40 tisíc předplatitelů, o nichž si USAID uložila nejen osobní informace, ale také údaje o jejich „vnímavosti“ či „politických tendencích“. USAID celý projekt přestala finančně podporovat v roce 2012 a ten pak zkrachoval sám o sobě.

USAID nyní konstatuje, že je „hrdá na svou činnost na Kubě“ a zároveň přesvědčena, že působila v „souladu s americkými zákony“. AP nicméně namítá, že odhalení zpochybňuje opakovaná tvrzení USAID, že se nezapojuje do tajných projektů, a co víc, „silně ohrožuje její schopnost poskytovat pomoc chudým a ohroženým lidem ve světě – což je činnost, k níž je zapotřebí důvěry a spolupráce zahraničních vlád“.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 04 Duben 2014 11:04 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB