Washington bojkotuje diskusi o bezpilotnících

Email Tisk PDF

(koláž tenthamandmentcenter)Spojené státy začaly bojkotovat jednání Rady OSN pro lidská práva, když se na program dostala otázka větší transparentnosti kolem porušování lidských práv při náletech amerických bezpilotníků v zahraničí.


Americká delegace se jednání přestala zúčastňovat ve chvíli, kdy Pákistán předložil rezoluci zacílenou na nálety amerických dálkově řízených letounů. Podle některých odhadů při nich americká armáda zabila bezmála tři tisíce lidí. „Pákistánský návrh rezoluce vyzývá k „zaručení transparentnosti“ při vedení záznamů o náletech a k „provádění rychlého, nezávislého a nestranného vyšetření ve všech případech, kdy byla při použití bezpilotníků porušena lidská práva,“ shrnuje americký portál Foreign Policy. Pákistánská vláda rovněž požaduje svolání „interaktivní panelové diskuse“ o používání bezpilotních letounů.  

Spojené státy bojkotují ženevská jednání Rady OSN pro lidská práva od středy, kdy byl návrh pákistánské rezoluce zveřejněn. Nynější bojkot představuje významnou změnu politiky Baracka Obamy, který v roce 2009 rozhodl, že se USA práce rady účastnit budou – po letech bojkotu za vlád George W. Bushe. Nový přístup je nicméně v souladu s Obamovým odmítáním zveřejňovat jakékoli podrobnosti o amerických bezpilotních válkách a jejich obětech. Loni v listopadu v americkém Senátu neprošla ani měkce formulovaná výzva přimět vládu zveřejnit seznam všech obětí náletů.

Obamova administrativa trvá na tom, že „vedlejší“ civilní ztráty náletů bezpilotníků jsou zanedbatelné, nicméně nedávná studie uvádí vysoké počty zabitých civilistů v Pákistánu, Jemenu a Somálsku. Podobné závěry na počátku března zveřejnil rovněž zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Ben Emmerson. Spojené státy se nicméně nevyjádřily ani k nejmasovějším masakrům bezpilotníků, jakým byl například loni v prosinci útok na svatbu u jemenského Rad´á. Tehdy bylo zabito 12 lidí a dalších 15 jich bylo zraněno. Jen za první dva letošní březnové týdny pak USA podnikly jen v Jemenu nejméně sedm dalších náletů.

Bojkot jednání Rady OSN pro lidská práva přišel poté, co USA minulý týden radu informovaly, že zákaz mučení, zabíjení podle libovůle a věznění bez důkazů se na americké vojenské operace v zahraničí nevztahuje.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB