Český obchod s Ukrajinou se hroutí

(karikatura z Facebooku)Čeští exportéři obchodující s Ukrajinou bijí na poplach, protože obchod se zpomaluje a situace v některých oblastech je chaotická, říká výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust. Kolik miliard Ukrajina opravdu potřebuje k přežití?


Největší škody vznikají na projektech, které český byznys už začal realizovat ve spolupráci s centrálními a místními správními orgány nebo s ukrajinskými státními firmami, konstatuje František Masopust v rozhovoru pro Hlas Ruska. „Vše se úplně zastavilo. Není s kým spolupracovat,“ shrnuje Masopust s tím, že obchod se celý František Masopustzpomaluje a vyvstává bezpočet transportních problémů. „Lidé se v současnosti nemohou volně pohybovat po území Ukrajiny a naši podnikatelé doslova líbají kliky, ale dveře partnerských firem jsou zavřené. V horších případech pak narážejí rovnou na barikády. Periodicky jsou také zavírány pohraniční přechody mezi Ukrajinou a Polskem, což vzájemný obchod narušuje rovněž.“

Vzájemný obchodní obrat mezi Českou republikou a Ukrajinou přitom dosahoval dvou miliard eur, přičemž z ČR na Ukrajinu proudí převážně elektronika, zařízení podniků nebo stroje například pro ukrajinský závod Škoda Auto. K tomu ještě patří také strojírenské a chemické technologie. Výměnou za to Česká republika dováží především suroviny – uhlí, železnou rudu, produkci oceláren a široké spektrum zemědělské produkce.

„Radíme podnikatelům, aby byli opatrní a trochu počkali, než se situace stabilizuje,“ podotýká Masopust a dodává, že varuje před cestami do Kyjeva, protože je to „skutečně nebezpečné“. „Nemají tam vládu ani prezidenta, stát vlastně nikdo neřídí. Parlament nelze považovat za výkonnou moc ani v revolučních podmínkách. Za této situace náš byznys, který jednal s výkonnou mocí, nemá nyní na Ukrajině partnera. Naše firmy teď hádají, jestli jim někdo vrátí peníze, které už do projektů vložily. Je známo, že ukrajinská státní pokladna je prázdná,“ řekl František Masopust.

Evropská unie podle jeho slov není povinna poskytnout Ukrajině 35 miliard eur nutných k odvrácení bankrotu. Nejprve je třeba stanovit pevná pravidla. „A co víc, za ukrajinskou stranu musí jednání vést politik, kterému lze důvěřovat a který se zaručí, že půjčky budou splaceny. Záruky navrácení peněz jsou nezbytné.“

Podobně František Masopust vidí i finanční závazky Ruska vůči Ukrajině, protože Moskva nemusí podle jeho slov poskytovat žádné peníze bez stejných záruk. „Mimochodem, slíbených 15 miliard eur od Ruska mohla Ukrajina získat při ideálních podmínkách, prostřednictvím nákupu státních dluhopisů,“ připomíná Masopust. „Moskva to nepodmiňuje žádnými požadavky na ekonomickou politiku Ukrajiny. Brusel takové požadavky ale určitě mít bude.“ Aktuální situace – i za předpokladu, že by Ukrajina sehnala peníze na stabilizaci země – podle Masopusta zaviní ekonomickou stagnaci na další tři čtyři roky. „Propast, do níž padla, je neuvěřitelně hluboká. Drápat se nahoru bude trvat dlouho. Nejsem ale ekonom, a tak se mohu plést.“  

 

Kolik miliard je třeba?

Finanční situace Ukrajiny zdá se být katastrofická. Britský The Times ve středu s odvoláním na západní diplomatické zdroje uvedl, že Ukrajina k odvrácení bankrotu potřebuje během tří dnů získat 5 miliard eur. Západním diplomatům tuto cifru sdělil přední činitel opozice, podle něhož má jít z této sumy 1,3 miliardy na zaplacení za ruský plyn a 870 milionů na splátky Mezinárodnímu měnovému fondu. Zbytek částky by měl pokrýt alespoň některé potřeby rozpočtu - aktuálně chybí například 700 milionů dolarů na penze pro seniory asi 350 milionů dolarů na přídavky rodinám s dětmi.

MMF už oznámil, že je připraven vyslat na Ukrajinu „technickou komisi“, jakmile ho o to Kyjev požádá, byť agentura Standard and Poors aktuálně snížila rating Ukrajiny na CCC. Nové ukrajinské úřady už mezitím jednaly o možné finanční pomoci s představiteli USA i EU. Podle propočtů Kyjeva bude na letošní rok potřebovat pomoc ve výši celkem 35 miliard dolarů. Wall Street Journal uvádí, že USA jsou připraveny poskytnout záruky na půjčku Ukrajině ve výši jedné miliardy dolarů, v jiné zprávě však týž deník konstatuje, že USA nechtějí činit žádná zásadní rozhodnutí, dokud Ukrajina nebude mít novou vládu – a prezidentské volby jsou naplánovány až na 25. května. List cituje nejmenovaného francouzského politika, podle něhož by s finanční pomocí měly na výsledek květnových voleb počkat i západoevropské země. EU nicméně tvrdí, že oznámení „záchranného balíčku“ je otázkou dní, maximálně týdnů.

Zmíněnou sumu 35 miliard dolarů nicméně zpochybňuje londýnská poradenská ekonomická agentura Capital Economics, podle jejíchž analýz letos korupcí proslulá Ukrajina na umoření dluhů bude potřebovat celkem „jen“ 9,4 miliardy dolarů.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 28 Únor 2014 11:45 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB