Je Ukrajina na prahu občanské války?

Email Tisk PDF

V Kyjevě se v úterý rozhořela pouliční válka, která si zatím vyžádala na dvě desítky obětí převážně z řad útočníků z extremistického Pravého sektoru, přičemž devět svých mrtvých hlásí policie. Prezident Janukovyč vyzval opozici ke kompromisu, ale byl odmítnut, byť oficiální politická opozice už vývoj v ulicích podle všeho nekontroluje.

AKTUALIZOVÁNO


První potyčky se odehrály už během úterního dopoledne, v době, kdy měl ukrajinský parlament začít jednat o požadavku opozice na úpravu prezidentských pravomocí a návratu ke stavu z roku 2004. Diskuse poslanců k této otázce ale sotva začala, když opozice obvinila vládní Stranu regionů z neochoty přijmout požadavky na změnu ústavy. To už střety v ulicích rychle přerostly ve skutečné boje, když ministerstvo vnitra varovalo účastníky nepokojů, že pokud se do 18 hodin místního času nerozejdou, zasáhne proti nim „v souladu s možnostmi, které má ze zákona“. Na barikádách ale byli především bojovníci Pravého sektoru, kteří výzvy neuposlechli. Úřady uzavřely stanice metra v okolí náměstí, omezily v oblasti dopravu stejně jako vjezd do Kyjeva jako takového, načež speciální oddíly Berkut zahájily akci, byť i za této vyhrocené situace jejich hlavní zbraní byla „jen“ dvě mobilní vodní děla (z nichž jedno bojovníci Pravého sektoru zapálili). Některé barikády byly i tak do dnešního rána rozebrány a policie údajně ovládla polovinu náměstí Nezávislosti. Většina protestního tábora na náměstí skončila v plamenech, v jednom ze stanů došlo k silné explozi, jejíž příčina není zatím zcela jasná, byť některé zdroje mluví o výbuchu propanové láhve. V pozdních večerních hodinách bylo na náměstí asi 20 tisíc lidí, kteří před postupujícími oddíly Berkutu zpívali ukrajinskou hymnu a lidové písně. Směsice fotbalových chuligánů, neonacistů a ultranacionalistů z Pravého sektoru pak vyzvala Ukrajince, kteří vlastní střelné zbraně, aby přišli na náměstí pomoci. „Tato satanská vláda bude zničena. Smrt těm grázlům!“ burcoval své stoupence k násilí a zabíjení lídr neonacistického hnutí Svoboda Oleh Ťjahnibok, ještě donedávna člen „vůdčí trojky“ opozice, kterou vedl s Vitalijem Kličkem a Arsenijem Jaceňukem.

Související: Ukrajina dál v krizi a už i bez vlády

 

„Ostrov svobody“

„Oficiální opozice už nyní není s to kontrolovat lidi v ulicích,“ konstatoval pro Al Džazíru politolog Kyjevské univerzity Valentin Jakušik. „Přešli k taktice vandalismu, podpalování budov, ničení aut, házení Molotovových koktejlů. Situace je velmi nebezpečná.“

Ze západu Ukrajiny znovu přicházejí zprávy o opětovných okupacích vládních budov, Národní fronta osvobození Ukrajiny z východu země naopak mezitím vyzývá vládu, aby na vývoj reagovala vší silou, kterou má k dispozici. Za této situace se v noci na dnešek prezident Viktor Janukovyč sešel s oběma lídry prozápadní opozice, Arsenijem Jaceňukem, kterého protežují USA, a Vitalijem Kličkem s těsnými vazbami na Berlín. Oba ale odešli bez dohody s tím, že prezident po nich „požadoval jen to, aby vyzvali lidi v ulicích ukončit Majdan, zastavit odpor a složit zbraně“. Kličko naopak zdůraznil, že „vláda musí okamžitě stáhnout jednotky a ukončit krvavý konflikt, protože umírají lidé. Jak můžeme jednat, zatímco se prolévá krev?“ Přitom označil náměstí v rukou extremistů za „ostrov svobody“, který „budeme bránit“. Podle agentury Reuters nicméně Janukovyč oba zástupce vyzval, aby se distancovali od radikálů, jinak s nimi začne „mluvit jinak“.

Ve stejném duchu jako Kličko s Jaceňukem na vývoj situace reagovali západní politici. Šéfka Unijní diplomacie Catherine Ashtonová odsoudila „veškeré násilí“, ale zároveň vyzvala vedení Ukrajiny, aby se „zabývalo původními příčinami krize“. První protesty před třemi měsíci přitom propukly poté, co Janukovyč odmítl podepsat obchodní dohodu s EU. Také Francie, Británie a USA se postavily na stranu Pravého sektoru, když požadovaly po Kyjevu, aby ze své strany ukončil násilnosti, a aby jeho ozbrojené složky zachovávaly zdrženlivost. Takový postoj nemůže boje v ulicích nic než jen dále povzbudit. Mimochodem, stranění ozbrojeným útočníkům, které Západ stále odmítá označit pravým jménem, je – vedle Jaceňukovy nikým nezvolené „opoziční vlády“ -- další příklad, který v mnohém připomíná západní přístup k Sýrii na jaře 2011.

Související: Putin chce Ukrajinu víc než USA a EU

 

Prezident jako figurka

Pokud bychom ovšem vzali v úvahu tyto paralely, pro Ukrajinu z toho nutně vychází vize občanské války. Samozřejmě by jí bylo možné zabránit, kdyby vláda proti nepokojům zasáhla tak, jak by se stalo v každé jiné normální zemi, například vyhlášením výjimečného stavu a tvrdým potlačením veškerého ozbrojeného odporu. Nic z toho se ale neděje. A co víc, při pohledu na ostře rozdělenou Ukrajinu se dokonce může zdát, že slabý a podle všeho neschopný prezident, který byl kdysi do funkce dosazen k prosazení určitých oligarchických zájmů, je v dnešní „hře“ jen nezúčastněnou figurkou, která bezmocně stojí mezi radikálně naladěným prozápadním západem Ukrajiny a stejně rozhodným proruským východem. Ustoupí-li západu, který se už nachází de facto ve fázi povstání, povstane východ…

A tak ukrajinský – demokraticky zvolený -- prezident jen lavíruje. Dnes v ranních hodinách na svém webu zveřejnil prohlášení, v němž vyzývá opozici ke kompromisu. „Ano, mrtvé už k životu nevrátíme, ano už jsme zaplatili příliš vysokou cenu za ambice těch, kdo se derou k moci. Aby ale ona cena nebyla ještě vyšší, vyzývám vás: vzpamatujte se!“ píše Viktor Janukovyč. „Je nutné  sednout si k jednacímu stolu a začít Ukrajinu zachraňovat. Budoucí generace nám neprominou, jestli zničíme stát, který měl patřit jim.“ V prohlášení konstatuje, že se ho někteří poradci snaží přimět k silovému řešení situace, ale on že násilí odmítá, protože „efektivnější je najít společný jazyk, jít na kompromis, domluvit se“. Vinu za aktuální vývoj Janukovyč připsal lídrům opozice: „Opovrhli základním principem demokracie – moc se nezískává v ulicích nebo na náměstích, ale jen ve volebních okrscích.“ Ukrajinská opozice ale překročila meze, když vyzvala lidi, aby se ozbrojili, což je „křiklavé porušení zákona“, prohlásil Janukovyč s tím, že vše musí řešit spravedlivé soudy.

A co dál?

Počet obětí těžkých bojů, které propukly teprve včera, už mezitím dosáhl pětadvaceti.

---------------------

AKTUALIZOVÁNO

Na centrálním náměstí v Kyjevě proti sobě stojí oddíly Berkutu, které už obsadily zhruba polovinu plochy, a bojovníci Pravého sektoru na barikádách. Vláda do Kyjeva povolala oddíly výsadkářů z Dněpropetrovska, údajně kvůli ochraně vojenských posádek a skladišť zbraní. Ukrajinská tajná služba SBU mezitím zahájila šetření "pokusu o státní převrat" a z rozkazu prezidenta nastartovala rovněž "antiteroristickou" operaci, která má obnovit pořádek a ochránit státní hranici.

Tak razantní postup vlády je po třech měsících relativní zdrženlivosti poměrně nečekaný. Předcházel mu noční telefonát Viktora Janukovyče s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, po němž dnes ruské ministerstvo zahraničí označilo události na Ukrajině za "hnědou revoluci". Kreml přitom veškerou odpovědnost za aktuální násilnosti připisuje "extremistům".

Bojovníci z Náměstí nezávislosti mezitím obsadili budovu státního rozhlasu a televize, stejně jako kyjevskou hlavní poštu, kde si Pravý sektor zřídil svůj hlavní štáb. Mezitím byl ze svého úřadu vyhnán guvernér v Černovcích, obsazeny byly také vládní úřady v Zakarpatí, ve Lvově maskovaní lidé ukradli zbraně z několika policejních okrsků a pustili všechny, kdo byli v té době drženi ve vazbě. Podle bezpečnostních orgánů bojovníci opozice ukořistili za posledních 24 hodin celkem asi 1500 kusů střelných zbraní a asi 100 tisíc kusů nábojů. Policie v Lucku přešla rovnou na stranu protivládního povstání. 

Na druhé straně v Charkově bylo vypáleno sídlo ultranacionalistické antisemitské strany Svoboda, což byla podle všeho odveta za vypálení kyjevského sídla Strany regionů, při němž byl ve středu zabit jeden ze zaměstnanců. Poslanci krymského parlamentu pak rozhodli o jednání o možném zpětném připojení poloostrova k Rusku, pokud nebude krize na Ukrajině vyřešena "v dohledné době".

Demonstranti v Lucku na pódiu na náměstí zkopali a připoutali k lešení volyňského guvernéra Oleksanda Baškalenka, aby ho donutili podepsat svou demisi. VIDEO:

Západní politici požadují uvalení sankcí proti Jakunovyčově vládě, nicméně šéf Evropské komise José Manuel Barroso oznámil, že očekává, že se země EU shodnou na cílených sankcích proti těm, kdo za násilnosti nesou zodpovědnost. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva se vyslovila pro co nejrychlejší nezávislé šetření situace na Ukrajině.

-------------------------------------

 

Videa z posledních 24 hodin v Kyjevě:

Na dalších videích jsou bojovníci pod prapory Svobody či Pravého sektoru, v mainstreamových médiích stále označováni jako „demonstranti“:

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 19 Únor 2014 16:24 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB