Putin: Na Ukrajině nejde o revoluci, ale pogrom

demonstrant UAUkrajinské hlavní město Kyjev žije i nadále demonstracemi příznivců uzavření dohody s EU.

K potyčkám mezi policií a demonstranty již nedochází, ale přesto se demonstrující, podle dostupných informací, zabarikádovali na náměstí Nezávislosti. Barikády začali stavět, když se proslechlo, že do Kyjeva se stahují armádní posily. Auta nemohou na náměstí vjíždět a o odpadky se starají sami demonstranti, kteří je sbírají do plastových pytlů. Demonstranti sbírají podpisy pod petici za odstoupení prezidenta Janukoviče a premiéra Azarova, potřebují k tomu sebrat milion podpisů.


Reakce ze zahraničí
Bývalý ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko označil současné dění na Ukrajině za revoluci. K událostem na Ukrajině se vyslovil během své návštěvy v Arménii prezident Ruska Vladimir Putin, který řekl, že spíše než o revoluci se jedná o pogrom. „Možná se to zdá podivné, ale myslím si, že toto má málo společného se zahraničními vztahy mezi Ukrajinou a Evropskou unií," dodal Putin. Situaci charakterizoval tak, že se jedná o vnitřní politický proces a pokus opozice destabilizovat současnou vládu. „Není to revoluce, ale podle dobře nacvičená akce, která se nepřipravovala pro dnešek, ale k prezidentským volbám v březnu 2015," řekl na briefingu prezident Putin. Ukrajinci si podle něj měli vybrat svůj sen, ale když si někdo přečte vázací smlouvy, tak zjistí, že někdo se toho snu vůbec nedožije. Vyjádřil přesvědčení, že i přesto co se na Ukrajině děje, je situace normální a ukrajinský lid a vláda si zvolí cestu pro blízkou budoucnost z aspektu dějinné perspektivy.
Náměstkyně pro evropské a evroazijské záležitosti ministerstva zahraničí USA Viktorie Nulandová ohlásila svoji návštěvu Moskvy, Kyjeva a Tbilisi, a to na 7. a 8. prosince. Zároveň společně s ministrem zahraničí Johnem Kerrym navštíví Moldavsko.
Americké ministerstvo zahraničí se k situaci na Ukrajině zvlášť nevyjadřovalo a pouze mluvčí ministerstva Jen Psakiová poznamenala, že „integrace Ukrajiny a EU je nejdůvěryhodnější cestou pro rozvoj hospodářství a demokracie na Ukrajině".
V Gruzii reagovala na situaci v Kyjevě Saakašviliho strana Sjednocené národní hnutí, jejíž někteří delegáti hodlají přijet na Ukrajinu, kde chtějí v Kyjevě podpořit demonstranty. Ministr pro evropskou a euro-atlantickou integraci Gruzie – George Baramidze prohlásil, že Ukrajina je z mnoha aspektů pro Gruzii důležitá: „obchodně-ekonomicky, kulturně-vzdělanostně a politicky" a dodal, že doufá ve zlepšení postoje současné vlády k Ukrajině.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 06 Prosinec 2013 09:49 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB