Odešel Aaron Swartz, průkopník svobodného internetu


Aaron Swartz, průkopník klíčových sociálních síťových technologií, obhájce svobody internetu a muž, který se nejvíce zasadil o vznik platformy Creative Commons, spáchal sebevraždu. Bylo mu 26 let.

Swartz byl vynikající programátor, už ve 13 letech vytvořil první aplikaci, která vycházela z více méně stejného nápadu jako Wikipedie, byl spoluautorem dnes tak rozšířené specifikace RSS, později spoluzaložil populární zpravodajský web Reddit a stal se výkonným ředitelem Demand Progress, webové stránky, která se zaměřuje na změnu politiky ve jménu občanských svobod a práv a vládní reformu v USA.

V roce 2011 byl obviněn z toho, že přes otevřené připojení v Massachusettském technologickém institutu (MIT) údajně ukradl více než čtyři miliony akademických časopisů z digitální knihovny JSTOR a hodlal je veřejnosti poskytnout zdarma. Byl obžalován v celkem 13 bodech a hrozilo mu 35 let ve vězení a pokuta ve výši milionu dolarů. Kauza byla podle mnohých pozorovatelů z valné čísti nepodložená, protože MIT svým hostům přístup na JSTOR umožňuje a navíc ani JSTOR, tedy postižený, na Swartze žalobu nepodal a spokojil se s tím, že mu byly materiály vráceny. „Zastavili jsme downloadování a osoba, která za ně byla odpovědná, pan Swartz, byla identifikována. Zajistili jsme, že pan Swartz vrátil materiály, a dostali od něj ujištění, že obsah nebyl a nebude užíván, kopírován, předáván nebo distribuován,“ konstatovalo prohlášení JSTOR, z něhož vyplynulo, že žalobu proti Swartzovi iniciovalo ministerstvo spravedlnosti Spojených států. „Nedává to smysl,“ citoval Davida Segara z Demand Progress magazín Wired. „Je to stejné, jako by měl být někdo uvězněn za to, že si prohlédl v knihovně příliš mnoho knih. A ještě divnější je, že údajný poškozený proti Aaronovi nevznesl žádnou žalobu, protože neutrpěl žádnou škodu nebo ztrátu, a vyzval vládu, aby soud zastavila.“

S pocitem, že nemá jinou možnost, se Aaron Swartz v červenci 2011 vydal úřadům a byl propuštěn na kauci. Loni v září při soudním slyšení deklaroval svou nevinu. Soudní řízení bylo stanoveno na letošní únor. Předpokládá se, že vláda chtěla při této příležitosti otestovat zákon o zneužití počítačů (CFAA), který v roce 1984 vznikl ve snaze omezit hacking. Podle obhajoby ale Swartz tento zákon neporušil vůbec.

Podle zápisu na vlastním blogu z roku 2007 Swartz naznačil možnou příčinu dobrovolného odchodu ze života, když popsal svou zkušenost s těžkými depresemi a dalšími zdravotními potížemi, včetně migrény.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB