Nejvlivnější osobností planety je „pan Nikdo“, druhý je Putin

Email Tisk PDF

Putin Vladimir foto nation comIan Bremmer, předseda Euroasijské skupiny, která je konzultační firmou sídlící v USA a zabývající se strategickým průzkumem a poradenstvím se svým týmem snažil stanovit, kdo je nejmocnější osobností naší planety.

Kritérium bylo stanoveno tak, že moc určité osobnosti je dána měřítkem její schopnosti dosáhnout změny, která by významně ovlivnila životy a bohatství velkého počtu obyvatel Země. Podle tohoto hodnotícího kritéria vznikl žebříček deseti osobností, který prestižní časopis „The Foreign Policy", zabývající se politikou a ekonomikou v celosvětovém měřítku právě publikoval.

1. Pan Nikdo: V dnešním světě, všichni čekají na někoho, kdo přijde a dokáže nést odpovědnost za celosvětově nejobtížnější a nejnebezpečnější úkoly planety. Současní světoví lídři, jak je již patrné ze žebříčku, jsou zaujatí pouze místními a regionálními problémy a nemají zájem a potřebný vliv zvládnout narůstající problémy světa.

2. Vladimir Putin: -Zosobňuje ruský systém, osobnost, se kterou je nutné počítat. Není již tak populární, jako býval a Rusko nemá již takový vliv, jako měl Sovětský svaz. Ale nikomu se na světě nepodařilo dát dohromady tolik vnitřní a regionální síly, jako se to podařilo Putinovi.

3. Ben Bernanke: Ekonom a předseda rady guvernérů Federálního rezervního systému Spojených států. Snaží se nalézt pevnou půdu pod nohami pro největší ekonomiku světa. On má v ruce páky, aby se americké hospodářství uzdravilo, a svět to potřebuje. Na to má Bernanke největší vliv a také rozhoduje o časovém plánu uzdravení USA.

4. Angela Merkelová: V současnosti má velký úkol - „slepit" k sobě evropské státy. Dokáže dát dohromady záchranné finanční prostředky a zároveň donutit vlády zchudlých zemí k nutným ústupkům. Přitom si doma zachovává velkou popularitu a dosahuje velkých úspěchů.

5. Barack Obama: V době, kdy se USA zaměřují samy na sebe, byl Obama vybrán do čela nejmocnější země světa, která se dříve snažila být světu ku pomoci. Vláda USA se dnes na eurozónu dívá spíše z postranního úhlu a své závazky k Blízkému Východu se snaží minimalizovat. Pokračuje však v rozšiřování svých bezpečnostních a obchodních vztahů se zeměmi východní Asie. Barack Obama pak rozhoduje, jakým tempem a jak zásadní bude vybraný směr americké politiky.

6. Mario Draghi: Prezident Evropské centrální banky (ECB), italský bankéř – hlavní věřitel Evropy. Evropská centrální banka udržuje „krevní oběh", a to v historicky klíčovém okamžiku a jeho práce nebere konce.

7. Si Ťin-pching: Generální tajemník Komunistické strany Číny. Nejlidnatější země světa se stává ve svém progresu nejdůležitější entitou světa. Si Ťin-pching je jejím lodivodem. V dalším desetiletí bude nutné učinit ekonomické i politické reformy, aby Čína zůstala v růstu. To pro čínského vůdce nebude lehké a bude muset učinit mnohá palčivá rozhodnutí.

8. - 9. Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí: Nejvyšší duchovní a politický činitel v Íránu, který je centrem nestabilního regiónu světa. V polovině roku 2013 bude muset íránský prezident Ahmadínežád ustoupit svému novému nástupci, ale Chomejní zůstává. On bude rozhodovat o strategii boje o íránský jaderný program a budoucnosti islámské republiky.

8.- 9. Christine Lagardová: Šéfka Mezinárodního měnového fondu, „vládkyně nad ohněm". Je důležitou personou, jejíž rozhodnutí budou mít vliv na různé úrovně života lidí. Nyní se však práce MMF bude muset soustředit na udržení Evropy na cestě, aby nespadla do propasti.

10. Abdalláh ibn Abd al-Azíz: Král v Saúdské Arábii je unikátní silou ve vývoji hospodářských trhů. Saudskoarabský monarcha se v současnosti netěší nejlepšímu zdraví, ale jeho rozhodnutí mají stále vliv na svět uhlovodíků a je silou pro příští generace, která určí pohyb celé globální ekonomiky, a to na mnoho let dopředu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 06 Leden 2013 12:56 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB