Svět

Brazílie směřuje ke kulturní genocidě indiánů

Brazílie směřuje ke kulturní genocidě indiánů

Čtvrtek, 17 Leden 2019 06:54 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Indiáni v Brazílii, potažmo v celé Americe, to nikdy neměli lehké. Vždy museli bojovat o svá práva na existenci, na svou půdu, na svůj život. Tak to bylo od roku 1492, a tak je to stále.

Kurdové v Rojavě potřebují ochranu před tureckým letectvem

Kurdové v Rojavě potřebují ochranu před tureckým letectvem

Pondělí, 14 Leden 2019 16:16 Jana Kunšteková

 

V řadách kurdských milic nazvaných Lidové obranné jednotky (Yekîneyên Parastina Gel – YPG) bojuje i řada dobrovolníků z jiných zemí, kteří jsou označováni jako internacionalisté. Jeden z nich – německý veterán Martin Klamper, poskytl Literárním novinám exkluzivní rozhovor.

Hrozbou je politický islám, nikoliv islám jako takový

Hrozbou je politický islám, nikoliv islám jako takový

Sobota, 12 Leden 2019 16:48 Faisal Ismail

 

Mnoho českých i evropských politiků často zaměňuje – vědomě či nevědomě – dvě odlišné kategorie: islám a politický islám. Navíc mnoho státníků postrádá znalost myšlenkového pochodu islámského společenství a vůbec znalost ducha člověka – muslima. Nejednou pletou výrazy: „islamista“ (arabsky Islámouj nebo Muteeʼslim) a „muslim“, místo islamistického teroru mluví o islámském teroru atd.  

Dva roky s Trumpem: neštěstí pro mezinárodní politiku

Dva roky s Trumpem: neštěstí pro mezinárodní politiku

Čtvrtek, 10 Leden 2019 19:02 Milan Mundier

 

Na podzim roku 2016 věřil jen málokdo tomu, že Donald Trump uspěje v prezidentských volbách. Většina průzkumů a politologů byla přesvědčena o tom, že Baracka Obamu vystřídá v Bílém domě Hillary Clintonová. Ona pověstná mlčící většina však rozhodla, že tomu bude jinak. A tento měsíc jsou to právě dva roky, co se Donald Trump ujal prezidentského úřadu. Jak si zatím ve své funkci vede? Inu, neslavně…

V Syrské provincii Idlíb bojují pod ochranou Turecka džihádisté mezi sebou

Pondělí, 07 Leden 2019 15:53 Jana Kunšteková

"V Severní a severozápadní Sýrii probíhají těžké boje Turecko je v bryndě," napsal 2. ledna na svůj facebookový profil komentátor dění v Sýrii Faruk Firat, který má zdroje přímo na místě. V minulosti už několikrát postoval v předstihu před běžnými médii aktuální vývoj, který se během pár dní potvrdil. A jeho informace se potvrdily i nyní.

Divoký Silvestr Yves Montanda s Nikitou Chruščovem a spisovateli

Pondělí, 31 Prosinec 2018 06:07 Mirko Raduševič

 

Na podzim vysílala Česká televize starší film Doznání natočený režisérem Costou-Gavrasem podle slavné stejnojmenné knihy Artura Londona. Zachycuje autentické svědectví jednoho z protagonistů monstrprocesu se „spikleneckým centrem“ Rudolfa Slánského v listopadu 1952.

Bilance syrské války očima ekonoma

Pondělí, 31 Prosinec 2018 05:54 Martin Kunštek

 

Války mají obvykle jeden konec, kterým je úplná porážka jedné z válčících stran. Ve výjimečných případech se stává, že příměří uzavřené v důsledku naprostého vyčerpání válčících stran přejde v trvalejší mír. Obvykle však jde jen o přestávku před dalším kolem bojů.

Co mají John F. Kennedy a Donald Trump společného?

Sobota, 29 Prosinec 2018 06:08 Jan Vítek

 

« Jestliže svoboda něco vůbec znamená, je to právo říct lidem, co nechtějí slyšet. »

George Orwell 

Jak čínský prezident Si Ťin-pching napravuje chybu dynastie Ming

Pátek, 28 Prosinec 2018 06:03 Jan Vítek

 

Nenajdete jiné místo na světě s tolika vojenskými základnami soupeřících národů jako v jihoafrickém Džibutsku, kde bují intriky a špionáž je předepsanou etiketou.

strana 1 z 169

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB