Svět

Západobalkánské zápisky: Věnované kultuře naší civilizace. Bělehradská výzva

Západobalkánské zápisky: Věnované kultuře naší civilizace. Bělehradská výzva

Čtvrtek, 14 Červen 2018 07:51 Mirko Raduševič

 „Globalizovaný neurotický a povrchní styl života je lidem nabízen jako jediný možný a jediný použitelný. Mění antickou a osvíceneckou vizi komplexního člověka v jednodimenzionální bytost a lidské společenství přetváří do biomasy vhodné k rychlému duševnímu zpracování…“

Summit skončil. A co dál?

Summit skončil. A co dál?

Středa, 13 Červen 2018 06:23 Tereza Spencerová

Mohli se dohodnout na formálním ukončení Korejské války, demilitarizaci Korejského poloostrova, navázání diplomatických vztahů mezi USA a Severní Koreou, zrušení amerických sankcí, mohli také rovnou bouchnout do stolu a odjet, jak to americký prezident předvedl před pár dny na summitu G7.

 

 

Co se děje s Evropou?

Co se děje s Evropou?

Úterý, 12 Červen 2018 07:54 Paul Krugman

 

Kdybyste měli určit místo a čas, kdy sen člověka o vizi společnosti, která nabízí slušný život pro všechny, byl nejblíže k realizaci, byla by to zcela jistě západní Evropa, a to v období šesti desítek let po druhé světové válce. Byl to jeden z historických zázraků, kdy kontinent zničený diktaturou, genocidou a válkou se proměnil v model demokracie a široce sdílenou prosperitu.

Tereza Spencerová: Jak chrabré oddíly NATO brání většinové pobaltské etnické Rusy

Tereza Spencerová: Jak chrabré oddíly NATO brání většinové pobaltské etnické Rusy

Sobota, 09 Červen 2018 06:35 Tereza Spencerová

 

„S pokračující emigrací v pobaltských zemích se bude logicky zvyšovat poměrné procento tamních ruských komunit, které v rámci svého postavení „neobčanů“ nikam moc emigrovat nemohou. Možná s výjimkou Ruska,“ říká Tereza Spencerová na adresu naší vojenské pomoci Pobaltí.

Kreml vkládá klín mezi Severní Koreu a USA

Pátek, 08 Červen 2018 06:56 Konstantin Eggert / DW

 

Donald Trump dosáhl pokroku v jednání se Severní Koreou. Kreml v duchu druhé studené války ale využije každou příležitost k tomu, aby vsadil klín do jednání mezi americkými představiteli a Severní Koreou, míní ruský novinář Konstantin Eggert ve svém komentáři pro německou stanice Deutsche Welle.

Vzpomínka na „Bobbyho“ Kennedyho

Čtvrtek, 07 Červen 2018 06:11 Milan Mundier

 

Kdysi jsem se setkal s názorem, že nebýt onoho osudného rána v hotelu Ambassador, stal by se Robert Kennedy nejlepším americkým prezidentem v historii. Inu, možné to je. Jen málokterý americký politik měl pro úspěšné zvládnutí této funkce takové předpoklady a jen málokterý americký politik se tak výrazně zapsal do srdcí lidí. A právě tento týden je to přesně padesát let ode dne, kdy se Robert Kennedy stal obětí atentátu, který předčasně ukončil jeho život a miliónům lidí na celém světě vzal naději na šťastnější zítřek.

Západobalkánské zápisky: US „klub 100“ pro vstup Srbska do NATO

Úterý, 05 Červen 2018 08:40 Mirko Raduševič

 

Americké velvyslanectví v Bělehradě a zastoupení NATO usilují stále intenzivněji o přiblížení Srbska západní vojenské alianci NATO a definitivně odtrhnout Bělehrad od Moskvy. (vlevo srbská politička Nataša Jovanovićová, která si dovolila kritizovat NATO na parlamentím zasedání této organizace)

Brusel chce zkrotit visegrádské rebely a Východní Evropě nerozumí

Úterý, 29 Květen 2018 07:04 MATTHEW KARNITSCHNIG / Politico

 

Vyšší úředníci EU zahájili tvrdou bitvu. Brusel přistoupil na novou strategii vůči tvrdohlavým zemím střední Evropy způsobem: divide et impera. (vlevo v roce 2015 Lubomír Zaorálek představuje vítězné logo V4)

Západobalkánské zápisky: Základna Bondsteel podmiňuje nezávislost Kosova?

Středa, 23 Květen 2018 07:12 Mirko Raduševič

 

Ví se, že Slovensko pro své vnitropolitické problémy s maďarskou menšinou neuznalo Kosovo a v této své politice podporující Srbsko nadále pokračuje.

strana 1 z 162

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB