Svět

Názor na rakety kratšího doletu se od devadesátých let změnil

Názor na rakety kratšího doletu se od devadesátých let změnil

Pondělí, 22 Říjen 2018 07:31 Mirko Raduševič

Americký prezident Donald Trump prohlásil před novináři na předvolebním shromáždění ve městě Elko v Nevadě, že Spojené státy odstoupí od dohody o likvidaci raket středního s krátkého doletu (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) s Ruskem, kterou Ronald Reagan a Michail Gorbačov, připravovali v roce 1986 a k jejímu podepsání smlouvy v prosinci rolu 1987. „Zbraně začneme vyvíjet, pokud nebude Rusko a Čína souhlasit s novou dohodou,“ uvedl dále Trump.

Joseph E. Stiglitz: Lidé versus peníze v amerických volbách

Joseph E. Stiglitz: Lidé versus peníze v amerických volbách

Středa, 17 Říjen 2018 08:00 Joseph E. Stiglitz

 

Brzo zjistíme, zda Američané dají přednost budoucnosti Ameriky nebo tomu, že peníze poplynou do republikánské kasy. Politická a ekonomická prosperita USA, do velké míry také mír a prosperita celého světa závisí na odpovědnosti Američanů…

US-admirál: Ten zatracený led se rozpouští. Arktida a její vojensko-strategický význam

US-admirál: Ten zatracený led se rozpouští. Arktida a její vojensko-strategický význam

Čtvrtek, 04 Říjen 2018 07:30 Mirko Raduševič

 

Dánský lodní gigant Maersk letos se svou obří kontejnerovou lodí Venta proplul severní námořní stezkou – legendárním severovýchodním průsmykem, který vede od Aljašky k vrcholu Skandinávie až k sibiřskému pobřeží.

Skripal nevěřil, že by ho Rusové mohli zabít

Skripal nevěřil, že by ho Rusové mohli zabít

Středa, 03 Říjen 2018 07:19 Luke Harding / The Guardian

 

Bývalý špión si ale časem uvědomil, že po něm jdou…

Bernie Sanders: Výzva ke koncepci pokrokového globálního společenského uspořádání

Úterý, 25 Září 2018 07:57 Bernie Sanders / The Guardian

 

Odehrává se boj s nedohlednými důsledky na celosvětové úrovni. Nejde o nic menšího než o budoucnost naší planety – v sázce jsou ekonomika, sociální záležitosti a životní prostředí.

Osamělá kancléřka. Die Mutter aller Probleme (matka všech problémů)

Pátek, 21 Září 2018 06:53 Jens Thurau / Deutsche Welle

Horst Seehofer, německý ministr vnitra svým prohlášením o „migraci jako matce problémů“ na interní poradě, nyní i veřejně připomněl liberální přístup „mutter“ Angele Merkelové před třemi lety. Podle něj to byla její slova „to zvládneme“, která zavdala podnět k rozdělení společnosti, založení AfD s její nynější silou a ke stále větší erozi tradičních německých politických stran.

Dva neuralgické body: Idlíb a Kosovo

Pondělí, 10 Září 2018 06:09 Tereza Spencerová / Mirko Radušević

 

Lídři Ruska, Turecka a Íránu po jednáních v Teheránu přijali společnou deklaraci a shodli se na uspořádání mezinárodní konference o problému syrských migrantů. Už jen skutečnost, že hodlají organizovat právě takovou akci, nasvědčuje, že jsou zúčastnění už blízko vojenskému vítězství, nicméně na příměří v severosyrské provincii Idlíb u tureckých hranic se nedohodli.

(Vlevo snímek srbského prezidenta během návštěvy severního Kosova, elektrárny Gazivode, která je jedním z klíčových bodů v jednání o urovnání Kosova a Srbska. Věnovaná je tomu druhá část článku.)

USA potřebují doktrínu Muhammada Aliho

Středa, 05 Září 2018 08:25 Stephen Martin Walt / Foreign Policy

 

Jestliže má Washington pochybnosti o své zahraniční politice, měl by se chovat jako Muhammad Ali s jeho taktikou: „Létat jako motýl a bodat jako včela.“

Zpráva UNHCR: Středomořská plavba je smrtelnější než kdy jindy

Úterý, 04 Září 2018 10:29 Mirko Raduševič

 

Včerejší zpráva této organizace uvádí, že při snaze dospět do Evropy utonulo od ledna do července letošního roku více jak 16 tisíc lidí, z toho ve Středozemním moři přes 15 tisíc.

strana 1 z 166

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB