Svět

Stín Charlese de Gaulla v Afghánistánu

Stín Charlese de Gaulla v Afghánistánu

Úterý, 13 Listopad 2018 06:06 František Roček


Zápaďácká válka proti islamistům v Afghánistánu se chýlí k neslavnému konci. Hledá se mírové řešení, tedy kompromis, aby se všichni vlci nažrali a afghánská koza zůstala relativně celá. Důležité není, zda Tálibán ovládne  Afghánistán a z milosti nechá některé úřednické posty představitelům dosavadní prozápadní vlády. Jde o to, aby si v Afghánistánu i v budoucnu hrábli (v ekonomicko-politickém smyslu) hlavní siloví aktéři – především USA, Čína, Rusko, Pákistán, Indie, ale i Írán.

Neodepisujte (ještě) Trumpa

Neodepisujte (ještě) Trumpa

Pátek, 09 Listopad 2018 12:17 Jan Vítek

 

Pravda je, že se politický život prezidenta Donalda Trumpa se po volbách zkomplikuje. Po dvou létech tučných, kdy se mohl opřít o republikánskou většinu v obou parlamentních komorách, přijdou dva roky hubené, kdy si v zákonodárství moc neškrtne, protože kongres budou mít pod palcem demokraté. Totéž platí o státním rozpočtu a mezinárodních smlouvách. (článek byl aktualizován)

Americké volby naznačily změny

Americké volby naznačily změny

Čtvrtek, 08 Listopad 2018 08:13 Mirko Raduševič

 

Více než 39 milionů Američanů hlasovalo, což je historický rekord. Voliče nejvíce zajímali otázky zdravotnictví a imigrace. Co se především očekávalo a stalo se, byla takzvaná modrá vlna žen – demokratické strany.

Občanská společnost otočila politické kormidlo doprava

Občanská společnost otočila politické kormidlo doprava

Středa, 07 Listopad 2018 08:38 Richard Youngs, Carnegie Europe / BBC

 

Různá konzervativní uskupení nabírají stále více na síle a zesiluje moc pravicových vůdců. Zaznamenaný trend se netýká jen starší generace, ale členy zmíněných uskupení jsou rovněž mladí lidé. (vlevo logo francouzské organizace mladých Génération Identitaire)

Quincyho pakt chrání saudského krále nikoli prince

Pátek, 02 Listopad 2018 08:42 Thierry Meyssan / Voltairenet

Panamci by to mohli ze své zkušenosti potvrdit. Američané zajali jejich generála Noriegu, a tak by nikdo neměl být překvapený osudem, který může potkat nástupce trůnu Saudské Arábie korunního prince Mohammeda bin Salmana. (vlevo na snímku princ Mohamed bin Salman a jeho otec král Salman bin Abd al-Azíz)

Americké volby: Koho bohové chtějí potrestat

Čtvrtek, 01 Listopad 2018 06:01 Jan Vítek / -ić

 

Americká demokratická strana zabředla do stejné bažiny jako sociálně demokratické strany v Evropě - do bažiny. Ta má řadu společných příčin, z nichž dvě jsou klíčové.

Evropa se i bez Merkelové obejde

Středa, 31 Říjen 2018 07:50 Bernd Riegert / Deutsche Welle

Mnohé země EU nesouhlasily s politikou Merkelové týkající se uprchlíků. Její politika úspor u zemí nacházejících se v krizi narazila. EU vidí její rezignaci jako šanci nového začátku. Jak toto dopadne?

Rudolf Chmel: Slovenská identita

Úterý, 30 Říjen 2018 06:07 Rudolf Chmel / ić

 

Dnes Slovensko oslavuje 100 let od Martinské deklarace, také Deklarace slovenského národa, která byla přijata na zakládajícím shromáždění Slovenské národní rady 30. října 1918 v Martině. Deklaraci podepsalo na dvě stě zástupců z celého Slovenska.

Vyměňte prince. Nafta bude levnější a s aditivem krve

Čtvrtek, 25 Říjen 2018 17:20 Mirko Raduševič

 

Kauza zabití saudskoarabského novináře deníku Washington Post Džamála Chášukdžího budí stále neklid, a to po všech stránkách – politických i ekonomických. Včera například vyvolala ve světě pobouření fotografie syna zavražděného novináře, jak si podává ruku se saudským princem Muhamedem bin Salmánem (na snímku).

strana 1 z 167

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB