Gen. Petr PaveI o Srbsku: Chápeme, co cítíte vůči NATO, máme jen obavy z Ruska


 

gen P Pavel foto prstc B92Kuriozitou je, že sekce NATO pro Srbsko sídlí v budově srbského ministerstva obrany, které letadla NATO v roce 1999 bombardovala. Zde byl generál Petr PaveI, předseda vojenského výboru NATO na oficiálním jednání se srbským ministrem obrany Aleksandrem Vulinem. Při této příležitosti měl rozhovor pro srbskou televizní stanici B92, ve kterém mimo jiné uvedl: I bývalí nepřátelé se později stali partnery.

 

 

 

B92: Právě skončil váš rozhovor se srbským ministrem obrany. Jaké jsou vaše dojmy a jaké jsou vztahy NATO k Srbsku?

P. Pavel: S rozhovorem jsem spokojený., jako vůbec s jednáními s partnerskými zeměmi NATO. V NATO jsme se rozhodli o prohloubení spolupráce s těmito zeměmi a máme pro budoucnost již plán dalších společných akcí.

 

B92: O jaký plán se jedná?

P. Pavel: Nazvěme to ´náš plán´, který obsahuje společná cvičení. Dále budeme se Srbskem spolupracovat na zničení zbytků munice, která se nachází v městě Kragujevac. Hodláme vám pomoci, abyste byli schopní zničit tento nebezpečný odpad.

 

B92: Nacházíme se v budově NATO v Bělehradě. Hodláte v Srbsku rozšířit své kapacity, podobně jako má Rusko „Humanitární centrum“ v Niši, v jižním Srbsku.

P. Pavel: Nemáme žádný plán, abychom něco podobného v Srbsku budovali, pouze v případě, že by Srbsko samo projevilo zájem o vybudování něčeho podobného.

 

B92: Společně s tím, jak se Srbsko bude více přibližovat vstupu do EU, bude sílit očekávání NATO o vstupu Srbska do tohoto paktu?

P. Pavel: Spolupráce NATO a EU je koordinovaná a naším cílem je celistvost a stabilita Evropy.

 

B92: V této místnosti lze vidět vedle sebe umístěné vlajky NATO a Srbska. Zvláštností je, že tyto prostory se nachází v budově ministerstva obrany v Bělehradě, které letadla NATO v roce 1999 bombardovala. Do jaké míry se z vašeho pohledu může NATO se Srbskem sblížit?

P. Pavel: Rozumím pocitům Srbů vůči NATO, ale musím konstatovat, že život jde dál. Podíváme-li se na historii, zjistíme, že se mnozí úhlavní nepřátelé po konfliktu stali partnery. Jednoznačně musíme najít způsob spolupráce a způsob jak vybřednout z historie a vytvořit nové vztahy, které by nás sblížily.

 

B92: Dělá vám starosti vliv Ruska na Srbsko?

P. Pavel: Obavy z toho nemáme, ale starosti existují. Rozhodně v tom smyslu, když ruský vliv přeroste v určitou míru a stává se vměšováním.

 

B92: Dá se v Srbsku mluvit o vměšování Ruska?

P. Pavel: Nemohu mluvit o vměšování, neboť nemám pro to dostatek důkazů a podrobností, abych to nazval vměšováním. Máme řadu důkazů ruského vměšování v řadě členských zemí NATO. Jako příkladem jsou USA nebo Česká republika, Německo a Francie. Problémem není, když Rusko rozšiřuje svůj vliv, ale problémem se stává, když toto šíření vlivu překračuje hranici legálnosti a běžného normálního chování a přetváří v ingerenci do vnitřních záležitostí jednotlivých zemí.

 

 

Video rozhovoru

 

 

Fotografie ministerstva obrany po bombardování v roce 1999

budova generálního štábu Bělehradzgrada-generalstaba-i-ministarstva-odbraneminsterstvo obrany srbska Bělehrad

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže podle uvedeného odkazu si můžete v angličtině přečíst o dvou budovách postavených v Bělehradě slavným architektem Nikolou Dobrovićem v letech 1965 - 1963.

Dnes se některé budovy bombardované letadly NATO 29.dubna a 7.května 1999 staly atrakcí, zejména pro turisty.

The headquarters and the Ministry of Defence buildings Attractions

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 24 Březen 2018 08:54 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB