Oleksandr Irvanec : Váš jediný skutečný prezident byl Havel 

Oleksandr Irvanec foto prstc youtubeŘíká v rozhovoru bouřlivák ukrajinský spisovatel a dodává: „Bohužel hodně Ćechů si teď myslí to, co říká Zeman. Oleksandr Irvanec mluví  o Ukrajině, mnichovanství, zradě, Češích a jejich prezidentech.

 

 

Oleksandr Irvanec působí dojmem energického excentrického umělce. Při autorských čteních živě debatuje se svými čtenáři. Když se mu něco nelíbí, dá to nepokrytě najevo. Potvrdilo se to i při našem rozhovoru, kdy z milého začátku, kdy rychle sám nabídl tykání a rozzářil se při vzpomínce na oblíbené české autory, postupně přešel do provokujícího tónu. Nakonec se rozčílí a rozhodne se rozhovor předčasně ukončit. Přítomná ukrajinská kolegyně říká, že si otázky nejspíš vysvětlil jako provokaci ruského agenta.

 

Irvanec nyní objíždí Ukrajinu se novým románem Charkov 1938, který nazývá antiantiutopistickým. Název knihy sice odkazuje na slavný Orwelův román 1984, na rozdíl od něj však není varováním, ale spíše jakousi politickou scifi s prvky parodie a grotesky.

 

„Je to politická fikce, alternativní historie, zabývám se tím, co by bylo kdyby,“ říká při autorském čtení Irvanec, v jehož románu jsou bolševici poraženi a Ukrajina tak může v květnu 1938 slavit dvacet let své nezávislosti. Do hlavního města Charkova na návštěvu přijíždějí nejvyšší nacističtí pohlaváři, včetně Adolfa Hitlera a Evy Braunové.

 

Fiktivní Ukrajinská dělnicko-rolnická republika je totiž v Evropě velmocí,  zatímco s Ruskem je v nepřetržité hybridní válce, velkého spojence má v Německu, s kterým se baví o tom, jak si rozdělí Polsko.

 

Román se na Ukrajině dostal do výběru 16 nejlepších knih roku, který sestavuje stanice BBC.

 

Vy jste z Česka? Budeme si tykat, ne? Mezi Čechy mám hodně přátel. Mám rád české spisovatele, Bohumila Hrabala nebo Michala Ajvaze, to je můj velký český bratr. Líbí se mi jeho povídková kniha Návrat starého varana.

 

 

Rád bych se vás zeptal na současnou situaci na Ukrajině. Je něco, co vás štve? Ať už kolem vás nebo v zemi jako takové...

No já mám svoji zemi hodně rád a nemůžu říct, že by mě něco štvalo. Takže mě neštve ani ekonomická, ani politická situace, protože svoji zemi miluju.

 

Může spisovatel psát, když je vlastně se vším spokojen. A když kolem nejsou žádné věci, které by jej rozčilovaly?

Proč by nemohl, co tím chceš říct? Já přece můžu psát, když jsem spokojen, i když nejsem spokojen, v libovolné situaci.

 

Je situace ve vaší zemi příhodná pro psaní a pro umění vůbec?

A jaká situace je lepší? Taková, jaká je v Česku? Máte výborného prezidenta. Ty jsi taky pro něho hlasoval? Děkuji ti. (děkuje v češtině a emotivně přechází do role redaktora) Ty jsi pro něj taky hlasoval, že? Řekni čestně a dívej se mi do očí (trvá na tom, abychom se vzájemně dívali do očí).

 

Nehlasoval.

(nevěří mi) Děkujeme vám za Zemana a za to, že on říká, že za Krym je třeba zaplatit. To je přesně pozice Česka. (sarkasticky) Tato česká pozice se mi velmi líbí.

 

Není to názor celého Česka.

Vždyť to řekl prezident tvé země. Ty jsi to neslyšel?

 

Jen chci říct, jestli vnímáte, že byli i Češi, kteří se o toho distancovali a protestovali v ulicích.

Ale tito Češi nebyli na tribuně jako on, když řečnil na půdě Evropského parlamentu a žádný jiný Čech pak ze stejného místa neřekl, že si Češi toto nemyslí. Takže až vystoupíte za řečnickým pultem EU a poprosíte Ukrajinu za odpuštění, tak pak se můžeme dál bavit.

 

V Praze byly i demonstrace, na nichž se lidé Ukrajině za prezidenta omlouvali.

Demonstrace v Praze? Prosím vás, vždyť u vás nebyli za války ani partyzáni, protože to Němci dekretem nepovolili. Vy jste jen pili pivo a kolaborovali.

 

O jaké době se tady bavíme, myslíte třeba rok 1938?

Jo, vzali vám Sudety a vy jste mlčeli.

 

Jsme malá země a byli jsme sami.

Dobře jste malá země, tak mlčte.

 

Může západní Evropa Ukrajině nějak pomoci?

Může, ale nechce. Ona zatím jen vyjadřuje hluboké znepokojení. Tato vyjádření nám ale nepomohou, my potřebujeme skutečnou pomoc. A Evropa to nedělá, ani Česko ne.

 

Co konkrétně by Evropa teď měla Ukrajině nabídnout?

Materiální pomoc není ani tolik důležitá jako spíše mít pro nás pochopení. A já si nemyslím, že Zeman je v tom sám. Myslím si, že to, co řekl, že stejně přemýšlí hodně Čechů.

Vždyť Češi milují Rusy, líbají Putina. Nejsi první Čech, kterého potkávám. Češi jsou spokojený národ, mají rádi klid, jen když se jich to nedotýká, a Putin, ať si dělá, co chce. Taková je podle mě pozice bratrského českého národa.

 

Myslím si, že nemáte pravdu. S tím, co říká Zeman, rozhodně všichni Češi nesouhlasí.

Ale je to váš prezident...uvidíme, co bude dělat další prezident. Měli jste jediného důstojného prezidenta Václava Havla, ale ten už umřel. To byl skutečný prezident. Potom přišel Klaus, který se obracel zády k politice Evropské unie. Já to všechno vím, protože vaši politiku sleduji. Stačí?

Irvanec se rozladěně zvedá. Neprotestuji. podává mi ruku.

 

Děkuji za rozhovor.

To bylo ale pěkné, co?

Irvanec odchází a stále ještě jakoby nevěřícně pokyvuje hlavou.

 

 Oleksandr Irvanec foto Marek Sklář

Oleksandr Irvanec (vpravo na snímku)

24.1.1961 Lvov

ukrajinský básník, prozaik, dramatik a překladatel

jednoaktovky Pjať pjes

román Rivne/Rovno 2001

povídková sbírka Očamymrja

román Charkov 1938 (2017)

 

 

Autor rozhovoru je režisérem a scénáristou. V současné době pracuje jako lektor češtiny v Záporoží v Českém centru na Ukrajině.

 

 

VIDEO: Vystoupení Oleksandra Irvance v rámci Měsíce autorského čtení 2015

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 17 Listopad 2017 10:26 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB