Christian Gjørret: „Roboti mají v Čechách hluboké historické kořeny“Café neu romanceDánský milovník robotů Christian Gjørret žije v Praze tři roky. Provozuje zde společnost Vive le robots! (Ať žijí roboti!), jejíž činnost za týden vyvrcholí prvním českým festivalem robotů Café neu romance.

Co dnes roboti symbolizují? Zdá se, jako by už nebyli symbolem progresu a budoucnosti jako dřív.

Jak to myslíte, tomu nerozumím. Nemáte snad ráda roboty?

Ó to ne, mám moc ráda roboty, jen se mi zdá, že doby, kdy jsme si budoucnost představovali tak, že vše za nás budou dělat roboti, už je pryč. Jakoby se fascinace roboty pomalu vytrácela.

Myslíte? Mně se nezdá, roboti jsou stále všude okolo nás. Svět se stále mechanizuje. Jen už nás asi přestalo bavit představovat si budoucnost. O tom svědčí okřídlená věta: Imagining the future is a kind of nostalgia (snění o budoucnosti je dnes spíše nostalgická činnost). Myslím ale, že se roboti vracejí opět do kurzu. Americká produkce připravuje film na námět RUR. Měl by být hotový v roce 2014. Bude to asi trochu „béčko" s herci z Hvězdných válek.

Tvrdíte, že Vás těší udělat první ročník festivalu robotů v Praze, protože roboti z Čech pocházejí (festival nese podtitul: roboti se vracejí domů). Z Čech ale pochází hlavně slovo robot, ne?

To právě podle mého není úplně pravda. Nemyslím si, že roboti mají domov v Čechách jen kvůli Karlu Čapkovi, respektive jeho bratru Josefu Čapkovi, který slovo robot navrhl. Když jsem před třemi lety přišel do Čech, zaujala mně legenda o golemovi, prvním humanoidním robotovi. Překvapilo mně, jak je živá. Většina Pražanů podle mne podvědomě věří, že golem existoval. Stejně je to i s jinými legendami, to je na Praze kouzelné. No ale zkrátka, napadlo mne, že roboti mají v Čechách vlastně mnohem hlubší tradici, než by se na první pohled zdálo. Golem je něco jako předobraz robota. Stejně tak loutkařská tradice nebo tradice animátorství. Člověk měl od nepaměti potřebu vytvořit nápodobu sebe sama. Vznikaly figurky, panenky. Poté ho napadlo, že když připevní končetiny na provázky, může pohyby figurky ovládat, a tak vznikla loutka. Člověku se líbil ten pocit absolutní moci. Pocit, že si vytvoří figurku, kterou může zcela kontrolovat.

To se ale přece netýká pouze České republiky...

To ne, ale mám pocit, že Česká republika díky svému historickému postavení, tedy díky tomu, že byla neustále pod kontrolou vyšších mocností, měla větší motivaci tvořit loutky jako zástupce sebe sama. Tyto figurky pomáhaly Čechům nenápadně se bouřit, vymezovat se vůči autoritám. Znáte to, ústy loutky si může loutkař dovolit říct mnohem víc, než ústy vlastními. Jako třeba Spejbl a Hurvínek. Josef Skupa si jejich prostřednictvím dělal legraci z nacistů asi pět nebo šest let, než byl uvězněn v Drážďanech. Stejně pak fungoval třeba Josefa Trnka za socialismu. Trnku také fascinali roboti, o čemž svědčí jeho pohádka o Kybernetické babičce z roku 1962. Nebo jeho „ruka". Ruka je vtipná, protože ve své době byla tato ovládající ruka vykládána jako metafora socialismu. Zároveň bychom jí ale klidně mohli považovat za metaforu kapitalismu.

Proč se festival robotů jmenuje Café Neu romance?

Tenhle název má několik důvodů, ale ten hlavní je, že se snažíme přílákat širší publikum, hlavně ženy. Kdybychom festival nazvali prostě Festival robotů, moc žen nám nepřijde. Jinak je to také slovní hříčka, spojením vzniká slovo „neuro".

Jak bude akce vypadat?

Festival zahájí český robotický večer. Zde představíme vznikající dokument Čapkovi univerzální roboti. Velkou radost mám z účasti paní profesorky Jany Horákové z Masarykovy univerzity, která přednese své téma Karel Čapek – Český Frankenstein. Večer bude zakončen koncertem robotů, který bude dirigovat přední český výrobce robotů a odborník Stanley Povoda. Povoda je trochu podivín, bydlí teď v Trafačce, ale robotům rozumí opravdu skvěle. Třicet let žil v Americe.

Česká republika ale přeci jenom není robotickou velmocí...

Tak samozřejmě, nejvíce robotů vzniká v Japonsku a v Americe. Zajímavé je, že charakter země lze částečně vyčíst z typu robotů, kteří tam vznikají. Například v Americe se vyrobí nejvíce robotů vojenských. Ale přijďte se dozvědět víc na festival. Podařilo se nám pozvat mnoho světových špiček této oblasti.

Festival Café neu romance můžete navštívit v Národní technické knihovně od 26. do 29. listopadu.

Odkaz:

http://www.cafe-neu-romance.com/home

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 13 Listopad 2012 12:22 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB