Rozhovory

Prof. Hanzlík: Zahraniční odboj ve II. světové válce představoval to nejlepší z našeho národa

Prof. Hanzlík: Zahraniční odboj ve II. světové válce představoval to nejlepší z našeho národa

Čtvrtek, 22 Listopad 2018 06:00 Milan Mundier

 

Na činnosti československého odboje za II. světové války se podílela 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky z Trocnova v bývalé Jugoslávii, od jejíhož založení nedávno uplynulo 75 let. Pan profesor František Hanzlík historik z brněnské Univerzity obrany se zúčastnil oslav tohoto výročí v chorvatském Daruvaru. Přinášíme s ním již druhý rozhovor, když první se týkal především vzniku Československa a spolupráce na filmu Toman o letech 1945-1948  (vlevo partyzán Josef Růžička chorvatský Národní hrdina)

Zemřel Jan Petránek: Poslední rozhovor pro Literární noviny

Zemřel Jan Petránek: Poslední rozhovor pro Literární noviny

Neděle, 11 Listopad 2018 07:41 Milan Mundier

 

Včera ve věku 86 let zemřel Jan Petránek, výrazná osobnost české žurnalistiky. Patřil k silné generaci, která změnila tvář Československého rozhlasu. V srpnu jsme zveřejnili rozhovor s ním, který nyní opět publikujeme.

Novinář Jan Petránek v roce 1993 odešel do důchodu. Jakoby to nebylo ale vůbec vidět. Stále je vítán v médiích, aby vyslovil své názory k současnému dění. Své postřehy čerpá z bohatého života, především práce v Československém rozhlase, odkud byl začátkem normalizace vyhozen a musel se živit manuální prací. Stal se signatářem Charty 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin.

Historik: Existence zahraničního vojska měla v boji za samostatný československý stát velký vliv

Historik: Existence zahraničního vojska měla v boji za samostatný československý stát velký vliv

Neděle, 28 Říjen 2018 06:09 Milan Mundier

Během předpremiéry filmu Toman jsem se setkal s profesorem historie a spisovatelem Františkem Hanzlíkem. Působí na Univerzitě obrany v Brně, je autorem řady publikací (např. Bez milosti a slitování o Bedřichu Reicinovi či Sluha dvou pánů o Karlu Vašovi) a na filmu Toman se podílel jako poradce. K dnešnímu svátečnímu dni přinášíme rozhovor s ním a tématem jsou nejen události roku 1948, ale také historické souvislosti s dalšími „osmičkami“ v letopočtu československých dějin.

Tereza Spencerová nad křikem kvůli Vondráčkovi v Moskvě

Tereza Spencerová nad křikem kvůli Vondráčkovi v Moskvě

Sobota, 20 Říjen 2018 06:09 Tereza Spencerová

Hysterické reakce, které vyvolala cesta šéfa Sněmovny Vondráčka do Ruska, jsou český folklor. Ve svém týdenním shrnutí to říká Tereza Spencerová.

Tereza Spencerová: Ke globálním dohodám o migraci, které Česko má podepsat

Sobota, 13 Říjen 2018 06:08 Tereza Spencerová

„Je vcelku pochopitelné, že když vás někdo nutí podepsat dohodu a přitom vás ujišťuje, že je nezávazná, tak tu asi něco nehraje. Proč podepisovat cosi, co se nemusí dodržovat?“ komentuje Tereza Spencerová migrační pakt, který přichází na pořad jednání OSN.

Petr Bílek: Manipulativní potenciál moderních médií je děsivý

Pátek, 12 Říjen 2018 07:18 Martin Melichar

 

Přinášíme rozhovor, který poskytl šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek zpravodaji Syndikátu novinářů Mediažurnál č.3/2018. (vlevo Petr Bílek - foto Mira Antonović)

Tereza Spencerová: O hrozbách úderů USA na Rusko

Sobota, 06 Říjen 2018 06:02 Tereza Spencerová

Rusko už roky opakuje, že USA dohodu INF porušují tím, že v Evropě rozmísťují svůj systém protiraketové obrany, přičemž některé takové americké rakety jsou středního doletu nebo mohou být příslušně upravené a jsou s to nést jaderné hlavice. Američané tvrdí, že nic neporušují, a naopak viní Rusy, že INF porušují tím, že testují původně námořní rakety Kalibr ve verzi upravené pro odpalování z pevniny. A Rusové zase vše popírají," vysvětluje Tereza Spencerová nejnovější prohlášení USA, že Rusku ,,zničí" jeho rakety dlouhého doletu.

Tereza Spencerová: Svět přestává být unipolární a USA slábnou

Sobota, 29 Září 2018 06:02 Tereza Spencerová

Svět přestává být unipolární pod vládou USA. Nikdo ale neví, co bude dál, takže se Donald J. Trump zatím snaží zbořit co nejvíc „báboviček“ co nejvíce zemím, komentuje poslední akce i slova amerického prezidenta Tereza Spencerová.

Tereza Spencerová: Smutné signály

Sobota, 22 Září 2018 06:07 Tereza Spencerová

Homs (obr. vlevo) je depresivní, Damašek žije normálně, vypráví své dojmy z cesty do Sýrie Tereza Spencerová.

strana 1 z 55

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB