Demonstrace na Staroměstském náměstí proti zvýšení DPH na knihy a tiskovinydemonstrace-1Pod heslem „Nezdaňujte čtení, nezdaňujte informace" se sešlo několik stovek protestujících, míň než organizátoři očekávali. Cílem demonstrace bylo podle nich apelovat na politiky a zvrátit rozhodnutí vlády, která prosazuje vyšší zdanění knih - do dvou let o více než sedm procent. Účast na dnešní akci, kterou pořádal Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), potvrdili například i zástupci vysokých škol nebo řada významných osobností světa kultury a vědy. V davu se tak mihla například překladatelka a spisovatelka Radka Denemarková, podnikatel a nyní i spisovatel Tomio Okamura nebo šéf Lidových novin Dalibor Balšínek.

"Zvýšení sazby může být v některých případech pro některé tiskoviny dokonce likvidační. Každopádně to bude mít vliv na jejich ekonomickou sílu, na které přitom závisí jejich nezávislost," řekl Balšínek.
Přesto se do centra metropole nakonec vydal jen zlomek lidí z těch, kteří podpořili oficiální výzvu na obranu knih na internetových stránkách Svazu knihkupců a nakladatelů - k dnešnímu dni s ní vyslovilo souhlas téměř 160.000 lidí. Na Staroměstském náměstí se u improvizovaného pódia sešlo asi 500 lidí. "Čekali jsme o něco vyšší účast. Asi lidi vystrašila nepříznivá předpověď meteorologů na dnešní den," řekl Marek Pečenka ze SČKN. Alespoň zprostředkovaně organizátorům vyslovila podporu některá divadla, galerie a další organizace."
Výše zdanění u knih je v Evropské unii v průměru šest a půl procenta. Zkoušeli jsme se členy vlády a dalšími představiteli státu jednat po dlouhé čtyři měsíce. Zatím bez většího úspěchu. Pokud se sazba zvýší, riskuje tím vláda zánik asi 2000 pracovních míst," uvedl předseda SČKN Vladimír Pistorius.
Dav, který přinesl transparenty s hesly jako "Knihy naše dluhy nezaplatí" nebo "17 a půl, může chtít jen vůl" se rozešel zhruba za hodinu. "Shodou okolností 22. června 1633 se konalo slyšení v inkvizičním procesu s astronomem Galileo Galileim, který prý na závěr prohlásil: 'A přece se točí.' Stejně tak i my se nevzdáme," doplnil Pečenka s tím, že další obdobné demonstrace budou následovat.
Vláda před časem schválila zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013. Nyní je přitom základní sazba 20 procent a snížená, například na knihy, deset procent. Kvůli růstu sazby tak mohou zdražit kromě knih například i potraviny, léky, městská hromadná doprava, ubytování, zdravotní a sociální péče či vstupné na kulturní akce. Novelu zákona o DPH už v prvním čtení podpořila i sněmovna.
Zástupci SČKN se k dalším protestům rozhodli po neúspěšném jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) před několika týdny. "Pan ministr naše argumenty vyslechl, považuje je za vážné," připustil Pistorius. Knihkupcům však Kalousek prý také řekl, že i přes jejich závažné námitky je potřeba prosadit domluvené sjednocení sazeb DPH. "S tím se ale nemůžeme smířit," dodal nakladatel.

Čtěte rovněž: Prohlášení Festivalu spisovatelů Praha a tým mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha k iniciativě proti platbám DPH za knihy

Převzato z agentury ČTK

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 22 Červen 2011 19:40 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB