Usedlost Bertramka se stala národní kulturní památkou


Usedlost Bertramka. Foto: Pavel Dušek, Wikipedia, CC BY-SA 3.0Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 28. ledna 2019 schválila na návrh ministra kultury Antonína Staňka prohlášení pražské usedlosti Bertramka, kde pobýval W. A. Mozart, národní kulturní památkou.

Klasicistní vila má v současnosti už status kulturní památky. Zvýšení její památkové ochrany má mimo jiné zabránit jejímu možnému prodeji třetímu subjektu, neboť stát získá předkupní právo, a měl by také významně pomoci při získávání finančních prostředků na její nutnou rekonstrukci, protože objekt je ve špatném stavu a v současné době je pro veřejnost uzavřen.

„Krásný dárek k 263. narozeninám W. A. Mozarta,“ komentoval rozhodnutí vlády předkladatel záměru ministr kultury Antonín Staněk. Slavný skladatel se totiž narodil od den dříve: 27. ledna 1756. Samotný objekt není architektonicky nějak významný, podle ministerstva kultury (MK) ale „zvýšená památková hodnota usedlosti Bertramka v Praze (…) spočívá především v jejím vztahu k W. A. Mozartovi, který tu ve své době několikrát pobýval a dokončoval zde operu Don Giovanni.“

MK dále uvedlo, že prohlášení Bertramky „za národní kulturní památku lze předpokládat zvýšený zájem naší i zahraniční odborné i laické veřejnosti. To s sebou může přinést nové možnosti pro podnikatelské prostředí v oblasti zabezpečení s tím souvisejících služeb.“

V současnosti je Bertramka už dva roky zavřená. Vlastní ji Mozartovská obec, která ji získala v roce 2009 jako restituci po téměř dvaceti letech soudních sporů.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB