Literární bilance roku 2018 v LtN


bilance-2018Také v uplynulém roce jsme vám na stránkách Literárních novin (a také na našem webu Literarky.cz) přinesli množství textů pojednávajících o nových českých i překladových knihách a jejich autorech či autorkách.

Kromě množství knižních recenzí od redaktorů a spolupracovníků Literárek (Marek Toman, Pavel Horký, Vít Ondrák, Eliška Dubcová a další) to byla především celá řada rozhovorů se spisovateli a spisovatelkami. Z těch domácích loni poskytli rozhovor Literárním novinám mimo jiné Petra Hůlová, Emil Hakl, David Zábranský, Petra Soukupová, Jaroslav Rudiš, Kateřina Tučková, Ivan Binar, Irena Dousková, Alena Mornštajnová, Marek Toman, Josef Pánek, Martin Sichinger, Michal Šanda, Ondřej Macl, Josef Moník, Magdaléna Platzová, Jiří Kamen, Miroslav Pech, Pavla Horáková, František Tichý, Jan Štifter, David Jan Novotný, Zuzana Říhová či Michaela Klevisová. Ze zahraničních literátů to byli například Robert Menasse, Sofi Oksanen, Reiner Stach, Orly Castel-Bloom, Bodo Kirchhoff, Dror Mišani, Miro Gavran nebo Aleksandra Cieslak.

Nezpovídali jsme ovšem jen spisovatele, ale i další osobnosti spjaté s literaturou, od ředitele Památníku národního písemnictví Zdeňka Freislebena přes francouzského historika a bohemistu Antoina Marèse až po programovou ředitelku Šrámkovy Sobotky Evu Markovou. Vlastními texty pak do naší přílohy Biblio v rámci pravidelné rubriky Pohledem nakladatele přispěl rovný tucet tuzemských nakladatelů a nakladatelek – mezi nimi třeba Aleš Lederer, Veronika Benešová Hudečková, Petr Minařík, Martina Mašínová, Barbora Baronová, Aleš Palán či Jan Těsnohlídek.

Opakovaně jsme dostáli i nepříjemné povinnosti ohlédnout se za životem a dílem čerstvě zesnulých významných postav české i světové literární scény. V roce 2018 jsme se museli takto rozloučit například s Lidií Ostałowskou, Jaroslavem Medem, Pavlem Šrutem, Philipem Rothem, Oldřichem Králem, Martou Davouze, Jiřím Joskem, Radoslavem Nenadálem či Pavlem Řezníčkem.

Živý kontakt se čtenáři jsme kromě účasti na pražském i plzeňském Světě knihy pravidelně udržovali formou besed nad vybranými (audio)knižními tituly v Literární kavárně Řetězová. Za účasti jejich autorů, překladatelů, editorů i dalších vzácných hostů jsme se takto sešli kupříkladu nad románem Davida Zábranského Za Alpami, druhým dílem Deníku Pavla Juráčka, knihou Světlany Alexijevičové Válka nemá ženskou tvář, prózou Houbařka od Viktorie Hanišové, audioknižním vydáním Hany Aleny Mornštajnové nebo románem Marka Tomana Neptunova jeskyně.

Psali jsme rovněž o významných literárních událostech a „kauzách“ (například Ceny Magnesia Litera, Cena Jiřího Ortena, Cena Karla Čapka, přípravy Českého roku v Lipsku, odstoupení několika členů poroty Státní ceny za literaturu), vydali jsme hned několik speciálních příloh věnovaných izraelské, rakouské, čínské nebo finské literatuře, pražskému Světu knihy či projektu Praha město literatury a v rámci Akademie Literárních novin jsme uspořádali řadu literárně orientovaných kurzů, včetně kurzů tvůrčího psaní (mimo jiné s Danielou Fischerovou nebo s naším šéfredaktorem Petrem Bílkem v Paříži). Kromě toho jsme vám na webu Literárních novin přinášeli bezmála každý den ukázky z aktuální české knižní produkce.

A co pro vás chystáme v roce 2019?

V tomto roce samozřejmě budeme pokračovat ve vydávání pravidelné přílohy Biblio, kde se chystáme nově zavést rubriku Měsíc v literatuře a rozšířit záběr stávající rubriky Pohledem nakladatele (nyní Lidé od knih). Těšit se můžete na zajímavé rozhovory, recenze nových knih i audioknih, reportáže z literárních akcí a vyhlašování Knih měsíce, k nimž budeme nadále pořádat i besedy, a to přinejmenším zpočátku roku přímo v redakci Literárních novin. Literatuře se budeme hojně věnovat i v dalších sešitech tištěných Literárek (stejně jako na našem webu, který čekají velké změny).

Přesvědčit se ostatně můžete již nyní, první letošní číslo je v prodeji od 20. prosince a naleznete v něm například rozhovory s Pavlem a Lucií Kořínkovými o Punťovi a s Michalem Přibáněm o českém literárním samizdatu, vyhlášení Knihy roku 2018, sloupek ředitele Nadace Český literární fond Ivo Purše, recenze nových (audio)knih (například nové prózy Patrika Ouředníka Konec světa se prý nekonal či audioknižního zpracování Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí) nebo článek Lenky Kuhar Daňhelové o překládání.

Plánujeme i speciální přílohy věnované vybraným literaturám v českém překladu a chybět nebudeme ani na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy Praha. Pokračovat samozřejmě bude i Akademie Literárních novin (aktuální nabídka kurzů na webu akademie.literarky.cz). A chystáme řadu dalších projektů spjatých s literaturou, o kterých budeme své čtenáře včas informovat, ať už v našich novinách, na webu Literárek či na sociálních sítích – na Facebooku (Literární noviny), na Twitteru (@literarky) a na Instagramu (@biblio_literarky).

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB