Českému školství hrozí do 5 let úplný rozvrat, varuje Pedagogická komora


učitelka ilustraceČeské firmy si stěžují, že nemají dost lidí, aby mohly vyrábět. Vypomáhají si agenturními zaměstnanci dovezenými ze zahraničí. České školy jsou na tom ještě hůř. Většina škol dnes ještě funguje díky tomu, že v nich děti učí padesátníci. Více než 49% učitelů a učitelek, které ve školství převažují, jsou ve věku 50,55 a více let. Tedy vpodstatě před důchodem. Až tato generace s výukou skončí, bude více než polovina škol na zavření. Nebude v nich mít kdo učit.

 

 

 

Otevřený dopis politikům za záchranu českého školství ZDE

 

Nejde o nějaký hypotetický problém daleké budoucnosti. Českému školství hrozí kolaps v horizontu do pěti let. V učitelském kádru prakticky zcela chybí střední generace – třicátníci a čtyřicátníci. Tedy ti co už něco umí a mají praxi, ale jsou ještě plní sil. Ve většině komerčních firem naopak tato věková kategorie tvoří mezi zaměstnanci většinu.


Na pedagogických fakultách sice ročně promují tisíce absolventů učitelských oborů. Jenže asi polovina z nich do školství nikdy ani nenastoupí. Prostě jdou rovnou za lepším výdělkem. Nástupní plat začínajícího učitele je 25.470 Kč hrubého. Což je méně, než je průměrná mzda v národním hospodářství. Ta podle ČSÚ nyní činí 31.225,- Kč. Téměř tři čtvrtiny mladých učitelů školství opouští do tří let od nástupu. To je totiž přesně doba, kterou firemní personalisté požadují jako minimální délku praxe. Mladý vysokoškolák s praxí dnes téměř kdykoli sežene práci, která je placená o desítky procent lépe než učitelství. Průměrný plat učitele je o 40% nižší než průměrné platy ostatních vysokoškolsky vzdělaných profesí.


Aby toho nebylo málo, tak vláda letos ani nesplnila zadání Sněmovny, která jí uložila zvýšit platy učitelů od září o 15%. Zvýšení platů se učitelé dočkají až od ledna příštího roku. A to jen o 10%. Což je nejnižší přidání ze všech profesí, v nichž platy financuje stát. Vláda ale navíc udělala na učitele další „podraz“, který umí odhalit jen znalci práva. V novele nařízení vlády, kterým jsou stanoveny platové tabulky vláda „rozředila“ platové postupy. Podle dřívější verze se učitel mohl dočkat postupu do vyšší platové třídy po každých 3 letech. Nyní tento interval vláda posunula na 8 let. Za těchto podmínek se nikdo nemůže divit, že mladí lidé školství opouští. Ten, kdo nemá bohaté rodiče, kteří by si mohli dovolit mu koupit byt, se jako učitel živit nemůže. Z učitelského platu na bydlení nedosáhne. Nejcitelnější je tento problém v Praze, kde nájmy běžných bytů činí 14 až 20 tisíc korun měsíčně. Prodejní ceny bytů se pohybují v částkách od 8 milionů výše. Ani dva učitelé ze svých platů nejsou schopni zaplatit nájem, energie a související poplatky. Zvlášť pokud při tom mají jíst. Natož si pořídit hypotéku. Mladí lidé, kteří chtějí zakládat rodiny, prostě za těchto podmínek ve školství pracovat nemohou.


Velkou část starších a zkušenějších, kteří mají plat ve vyšších patrech platové stupnice zase vyhání ze školství nesmyslná administrativa. A inkluze počesku. Učitelský plat ani v nejvyšším tarifu s praxí nad 32 let totiž není adekvátní problémům, které jsou dnes s výukou spojeny. Nejvyšší plat, kterého učitel v českém školství může dosáhnout je 33.930,- Kč. Což je stále pod průměrem vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Za to ovšem učitel musí kromě samotné výuky žáků a přípravy materiálů a pomůcek pro děti vyplňovat stovky úředních dokumentů měsíčně. Většina z nich jsou byrokratické nesmysly.


Těžkou ránu dala našemu školství inkluze. Hrozí, že během krátké doby půjde o ránu smrtelnou. V důsledku zavedení inkluze počesku se mnohé české třídy staly nevzdělavatelnými. Do tříd o 25 až 30 žácích přibylo několik dětí s poruchami učení a chování, které jsou v mnoha případech i s pomocí „krocení“ asistentem schopny zcela rozvrátit výuku. V posledních dvou letech, kdy v je našich školách inkluze počesku  provozována, ze základních škol odešly desítky tisíc dětí. Do soukromých škol, které mohou mít méně početné třídy. A které poskytují ke vzdělávání lepší a bezpečnější prostor. Do soukromých škol, na střední školy a zcela mimo školství je následovaly tisíce kantorů.


České školství je kvůli těmto problémům na hraně kolapsu. Pedagogická komora se na zoufalý stav našeho školství snaží politiky upozornit otevřeným dopisem, který byl zaslán členům vlády i obou komor Parlamentu. Učitelský spolek vzniklý zdola, od učitelů, v něm popisuje hlavní problémy, které ohrožují provozuschopnost českého školství. A navrhují řešení. Plné znění přikládáme přílohou.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB