Literární noviny – 90 let

Ltn 90 1V pondělí 20. března se konala v Divadle Viola na pražské Národní třídě komorní oslava devadesátin Literárních novin. Zúčastnili se jí někteří bývalí a současní redaktoři listu. Probíhala diskuse nejen o minulosti, ale i budoucnosti periodika. Přinášíme několik fotografií z diskuse. Bohužel někteří diskutéři se do oka fotoaparátu nevešli.

 

 

 

A J Liehm LtN 90 Vl Karfík LtN 90 M Pavel LtN 90 P Bílek

 

Antonín Jaroslav Liehm, od roku 1961 byl ve vedení Literárních novin, filmový a literární kritik, publicista, československý komunistický a reformní politik. Proslavil se také jako zakladatel mezinárodní kulturní revue Lettre Internationale, kterou vydával v letech 1984 až 1988 v exilu v Paříži.

„Dříve se spisovatelé aktivně účastnili novinářské práce, což nyní chybí.“

 

 

 

Vladimír Karfík, literární kritik, historik a editor. V šedesátých letech vedl v Literárních novinách rubriku literární a umělecké kritiky. V letech 1990–1999 byl šéfredaktorem obnovených Literárních novin.

„Skutečně, i takoví velikáni – spisovatelé, jako byli Hašek nebo Čapek, zároveň psali do novin.“

 

 

Miroslav Pavel, vydavatel Literárních novin, dříve akcionář Economie a.s. a jejich přední postava po roce 1989, v období 27. 11. 1989 – 10. 1. 1990 byl ředitelem České televize, dříve zahraničním redaktorem Mladé fronty.

„Nad stavem současných médií nelze plakat a naříkat, jinak bych vám musel rozdat papírové kapesníčky…“

 

 

Petr Bílek, šéfredaktor Literárních novin, dříve byl šéfredaktorem časopisu Reflex a rovněž pracoval v nakladatelství Čs. spisovatel jako redaktor původní prózy a jako vedoucí redaktor původní poezie.

„Jak pohnout se stavem médií, jakým směrem by měly Literární noviny dále vykročit?“

 

 

LtN 90 publikum v objektivu spisovatel P Prouza LtN 90 publikum v pozadí P Kohout

 

Vladimír Janovic, vystudoval matematiku, přesto působil v literárních časopisech a nakladatelstvích. V letech 1966–67 byl redaktorem publicistiky v měsíčníku Plamen, pak tři roky řídil edici poezie Syrinx v nakladatelství Svoboda. V období 1973–88 redigoval poezii v nakladatelství Československý spisovatel. Vydal řadu básnických knih. (na fotografiích není)

„V diskuzi se mnohokrát objevilo téma, že není proti komu a čemu bojovat, jako tomu bylo dříve. Ne, to není pravda. Vystupme jako gladiátoři a jděme do boje. Bojujme s tím, co média dnes prezentují a kdo je pro ně dnes vůdčí osobností. Dnes není osobností spisovatel, ale bavič. Ten je pro dnešní generaci příkladem a vzorem, a to se vším všudy, tedy i se svým životním stylem.“

 

Pavel Kohout, jeden z předních českých a dnes i rakouských spisovatelů a dramatiků. Ve svém literárním psaní postupoval od budovatelských děl k významné tvorbě samizdatového spisovatele v exilu. Psal rovněž články a fejetony do Literárních novin. (na fotografii nenápadně zcela vzadu v modrém saku)

„Přišel jsem se omluvit dřívějšímu šéfredaktorovi Vladimíru Karfíkovi. Vladimíre, omlouvám se, že jsem ti doporučil Jakuba Patočku. Sliboval, že povede liberálně a svobodomyslně Literárky. Stal se pravý opak.“ I to zde zaznělo v diskuzi kolem jubilea Literárních novin.

 

 

Literární noviny prošly bouřlivou historií. Přežily zákazy být vydávány a přežily i dobu stát se mluvčími některých osobností a jejich politiky. I nadále přes veškerou kritiku a pomluvy mnoha dnešních intelektuálů pokračují ve své tradici nezávislého a kritického média nepodbízet se momentálnímu establishmentu ovládajícího média.

V komentáři pod článkem uvítáme vaše názory na současnost a budoucnost Literárek.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 06 Duben 2017 12:41 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB