Směrník se stěhuje. Navždy?

Email Tisk PDF

Havirov nadrazi smernikZ prostoru před havířovským nádražím zmizí v příštích dnech betonová brutalistní plastika Směrník. Po 45 letech bude z Havířova přemístěna do Ostravy.

K tématu čtěte: Komu vadí Směrník?Směrník? Buď si ho kupte a odvezte, nebo ho zboříme

„Podařilo se nám vyjednat prodloužení lhůty dané městem o týden, takže budeme schopni se na převoz dostatečně připravit," říká architekt Adam Guzdek z občanského sdružení Důl architektury, které usiluje nejen o záchranu Směrníku (foto nahoře vlevo detail Směrníku), ale celého havířovského nádraží. „Bude potřeba například zhotovit dřevěnou konstrukci, která bude Směrník chránit při převozu," dodává.
Socha Václava Uruby bude prozatímně uložena v areálu Dolu Michal a převedena do vlastnictví Národního památkového ústavu. Po opravě jeho nového sídla na ul. Odboje bude instalovánaHavirov nadrazi Smernik před touto budovou.
„Velice si vážíme ochoty pana ředitele ostravského pracoviště NPÚ Michala Zezuly sochy se ujmout a pomoci nám tuto brutalistní plastiku uchránit pro budoucí generace," říká za petiční výbor Jakub Ivánek.
Přípravné práce dřevěné konstrukce budou započaty již ve čtvrtek 27. března a v pátek 28. března bude socha demontována a převezena. „Náklady na odstranění a převoz bude financovat Důl architektury ze svého transparentního účtu, na který mohou příznivci Směrníku zasílat své dary. Číslo účtu je 2100259967/2010, variabilní symbol 7," říká Adam Guzdek a dodává: „Na převoz Směrníku lze přispět také nákupem upomínkových předmětů s motivem Směrníku (placky, tašky, trička)."
„Již třetí rok upozorňujeme, že demolice havířovského nádraží a odvoz sochy Směrník budou v budoucnu vnímány jako nerozumný a velmi neuvážený krok místní samosprávy," říká předsedkyně sdružení Lucie Chytilová a dodává: „Spolupracujeme se školami architektury a postupně obyvatelům města představujeme podobu dopravního terminálu se stávající architektonicky hodnotnou budovou."
Věříme, že v budoucnu, za lepší situace, se socha Směrník před havířovské nádraží vrátí alespoň v přesné kopii, vzkazují představitelé Dolu architektury.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 24 Březen 2014 16:10 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB