Bitva o Karlův most - tentokrát bez incidentu


Bitva o Karlův most - tentokrát bez incidentu

Karluv most vytvarnik foto youtubeV sobotu se na Karlově mostě konal již po několikáté protest proti Sdružení výtvarníků Karlova mostu (SVKM), které se stalo na základě konkurzního řízení správcem mostu.

O podobné akci jsme již psali a tento nejnovější protest vznikl na základě incidentu dvou mladých výtvarníků, kteří na Karlově mostě zdarma portrétovali cizince a dostali se konfliktu s ochrankou pověřenou SVKM letos prvního září.

Jeden z aktérů (Milan Martinec nazývající se Plumm) to popsal: „Koupil jsem s kamarádem A3 tesco skicák a vyrazili jsme na nejfrekventovanější místo v Praze. Na Karlův most. Na jeden papír ze skicáku jsme napsali “Free portraits, 5 minutes” a čekali, co bude. Spousta mladých turistů se se zájmem zastavovala, tak jsme s nima pokecali a při tom je nakreslili. Když se jim skica líbila, dali jsme jim jí jako dárek. Zadarmo.“

Následovala uvedený konflikt s SVKM a Městkou policií. K akci vedl dva výtvarníky dva důvody: chtěli SVKM, jak píše Plumm, „nakrknout“ (aby si nějakej výtvarník mohl na mostě pronajmout několik metrů čtverečných, vystavovat a prodávat svoje díla, musí nejdřív komise SVKM uznat, že jsou jeho díla dostatečně reprezentativní, jeho věci schválit a vystavit mu povolení. /Pro výtvarníky je to komise složená ze sedmi lidí/ Už vystavující výtvarník pak SVKM platí 350 Kč za m2 denně + 500 Kč za jedno čtvrtletí). Druhým důvod Plumm popisuje asi takto: „Prostě rádi kreslíme… Jsme ilustrátoři, kreslení nás baví, figurální kresba obzvlášť a potřebujeme trénovat – pořád a všude…“.

V ještě větší zkratce podle Plumma řečeno: SVKM si „udělalo z mostu vlastní dojnou krávu“ a „chování lidí ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu nemá žádnou oporu v zákoně“. Více a podrobněji ZDE (http://plumm.cz/2013/o-buranstvi-a-nesvobode-a-o-karlove-moste/ )

První zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek reagoval na stížnost výtvarníka následovně: „…jejich reakce na Vaši nekomerční kresbu byla nepřiměřená, a tímto se za ni velice omlouvají (má na mysli SVKM, se kterými jednal)“ K tomuto pak radní dodává: „Pokud je v lokalitě Karlova mostu provozována nekomerční kresba a nejsou na památkách umístěny nepřípustné transparenty, považujeme tuto činnost za přípustnou.“ (Podrobně zde http://www.praha1.cz/cps/odbory-a-oddeleni-informace-ke-sprave-karlova-mostu.html ).

Nicméně daný stav na Karlově mostě i nadále platí a proto není divu, že mnohým umělcům se to nelíbí. Proto v sobotu došlo opět k protestu, kdy zde byla skupina asi dvou desítek protestujících, kteří mimo skicáků a tužek měli transparenty. K incidentu nedošlo,“ uvádí Roman Kotrč z SVKM pro dnešní deník Metro. Sdružení podle něj nikomu kreslit pro vlastní účely nezakazuje.

Podíváme-li se na stanovy Sdružení, najdeme zde za účelem jejich činnosti napsáno: „zachování tradičního soustředění výtvarníků na Karlově mostě k vytváření typické atmosféry a motivů z těchto míst, vystavování a prodeje vhodného sortimentu uměleckých děl vlastní původní tvorby a jejich úrovně“ (více zde http://www.karluvmost.cz/statutes.html ).

Do Sdružení se lze přihlásit a nad kvalitou prací vystavovaných na Karlově mostě rozhoduje výběrové řízení.

Situaci nakonec komentují slova protestujícího umělce Plumma: „Prostě výtvarníci (SVKM) nabyli dojmu, že most je jejich, nečinnost poškozenejch je v tom utvrdila a trochu jim ten dojem přerostl přes hlavu.“

VIDEO z AKCE (1.9.2013)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB