Ministr Balvín chce více peněz pro kulturu na úkor sociálních dávek

Email Tisk PDF

Balvin Jiri foto youtubeNový ministr kultury Jiří Balvín dnes při nástupu do úřadu řekl, že chce dokončit především nový autorský zákon a pobídky pro filmaře. Prověří jmenování Jiřího Fajta ředitelem NG.

Chce také navýšit peníze, které každoročně do tohoto resortu míří. Podle něj by se mohla část peněz vzít z "příliš štědrých" sociálních dávek. Podle odstupující ministryně Aleny Hanákové (STAN) by měl Balvín dotáhnout také novelu památkového zákona."Není to stěžejní ministerstvo, které by muselo okamžitě začít rozhodovat stěžejní otázky, ale rád bych tady dotáhl do konce autorský zákon, fond kinematografie a samozřejmě zákon o památkové péči, o kterém toho moc nevím a musím se s tím seznámit," řekl Balvín.
Balvín zopakoval, že nesouhlasil se vším, co Hanáková za svého působení udělala. Už dříve kritizoval například to, že ministryně v demisi několik dní před svým odchodem z funkce jmenovala novým ředitelem Národní galerie (NG) Jiřího Fajta. Balvín označil rozhodnutí ministryně za nevhodné. Chce je po svém nástupu prověřit. "Národní galerie je jedinečná organizace a zaslouží si, aby do volby jejího ředitele mluvily všechny zúčastněné strany a podílely se na výběru," podotkl.
Balvín by rád navýšil rozpočet kultury z letošních zhruba devíti miliard korun. "Kdyby se podařilo deset, případně 11 (miliard korun), bylo by to krásné, ale jsem realista a vím, jak je to obtížné. Můj názor na příliš štědré dávky je znám. Myslím, že by se tam mohly peníze přelít právě na tu kulturu," uvedl Balvín.
Na dotaz novinářů odpověděl, že už uvažoval i o personálních změnách. Později upřesnil, že možná vymění některé náměstky. "Rozhodně bych si však ponechal paní doktorku Petru Smolíkovou s jejími obrovskými zkušenostmi vrchní ředitelky ministerstva. Mám nějakou představu, sednu si s těmi lidmi, ale nechci dělat žádná zásadní zemětřesení," sdělil.
Devětapadesátiletý Balvín je ministrem vlády Jiřího Rusnoka, kterou ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman.

 

Převzato z agentury ČTK

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB