Komunisti opět v hlavní roli


komuniste ilustrace Sliva LtNDovedu si dobře představit, že kdybych ještě učil na gymnáziu, protestoval bych a třeba i stávkoval proti tomu, aby se radním pro školství stal bývalý politruk pohraničníků a zřejmě neléčený stalinista. Stal se jím na Karlovarsku. Zároveň považuji současnou vlnu antikomunismu za zmatenou.

 

Absurdní je, jak se komunisti dostali do centra pozornosti, jak znovu obsadili hlavní politickou roli. Politologové, komentátoři, politici, veřejné osobnosti se přou, zda a nakolik jsou nebezpeční, nadbíhají jim nebo před nimi varují. Zdá se ale jakoby vztah ke komunistické straně byl po třiadvaceti letech zase tou nejdůležitější společenskou událostí.
Strana ho postavila na post radního pro školství, stejně jako ho kdysi postavila na hranice, kde bojoval s narušiteli a hájil se zbraní v ruce tehdy platné zákony. Je na to stále hrdý. Se školstvím žádné zkušenosti nemá, ví ovšem, že padesátá léta by se rozhodně neměla vyučovat bez pohledu z „druhé strany“. A kdyby ho strana postavila do čela jiného resortu, bylo by mu to jedno, jako bývalý pohraničník a poté podnikový právník by mohl řídit cokoli. Václav Sloup, komunistický radní pro školství a náměstek hejtmana v Karlovarském kraji. Takto se jeho portrét plasticky vyrýsoval v rozhovoru s Martinem Veselovským v pořadu 20 minut Radiožurnálu.
Učitelé sice proti Sloupovi protestují, ale zatím – v době uzávěrky tohoto čísla – mírně, bez hrozby stávkou či demonstrací. Hlavní protesty se tak paradoxně soustředily na komunistickou radní pro školství v Budějovickém kraji Vítězslavu Baborovou. Podle všeho docela dobrou dlouholetou učitelku, která se žádných veřejných stalinistických excesů nedopouští. A snad ani nedopouštěla. Na jihu Čech byla protestní demonstrace, koluje petice, studenti a učitelé uvažují o stávce, podpořil je PEN klub a další veřejné osobnosti...
Má smysl mezi Sloupem a Baborovou rozlišovat? A mají ty protesty smysl? Jsou komunisti ve školství i jinde hrozbou?

Sobotka versus Okamura
Spory o krajské radní se odehrávají v širším kontextu: po krajských volbách, v nichž komunisté uspěli, a před volbami prezidentskými, v nichž budou mít velký vliv. A ty spory jsou někdy i dost bizarní.
Například když předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vysvětluje senátorovi Tomiu Okamurovi, že „komunismus vždycky skončil popravami, totalitou jedné státostrany, státním kapitalismem a nakonec sociálním a hospodářským úpadkem“. Sobotka tak reagoval na blog, v němž senátor v historicko-politologickém exkurzu sahajícím ke komunám amerických indiánů označil komunismus za „nejdemokratičtější systém“, odmítl kádrování a přihlásil se k tomu, že chce spojovat všechny slušné lidi. „Opravdu – ne idea, ale gauner s ideou v hubě škodí,“ zakončil text svým typickým přímým způsobem.
Okamura se jako prezidentský kandidát uchází o komunistické voliče. A jako zdatnému populistovi je mu vcelku jedno, kdo mu dá hlas, jeho „ideou“ je především zdravý selský rozum. Mobilizuje „slušné“ lidi, ať je to, kdo je to, a je to dobrá strategie – vždyť skoro každý o sobě rád slyší, že je slušný. Sobotka komunismus odsuzuje, ale strana, jíž předsedá, zároveň také usiluje o podporu komunistů pro svého prezidentského kandidáta. A navíc uzavírá s KSČM krajské koalice a zvažuje i možnost spolupráce na celostátní úrovni.
Hlasy komunistických voličů jsou prostě důležité. Mohou rozhodovat. A tak je třeba je získat. Ať už ty voliče označujeme za slušné lidi nebo pohrobky zločinného režimu.

Celý článek si může přečíst v Literárních novinách č. 50 - vychází ve čtvrtek 13. prosince (viz prodejní místa). Rovněž je můžete zakoupit elektronické podobě a na čtečce Kindle.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB