Domácí

Edvard Beneš: Tragédie korunního prince

Edvard Beneš: Tragédie korunního prince

Pondělí, 03 Září 2018 06:53 Milan Mundier

 

Zhruba před rokem to bylo přesně 80 let, co se odebral na věčnost Tomáš Garrigue Masaryk. Nyní je to 70 let, co „tatíčka“ Masaryka následoval na pravdu boží jeho „korunní princ" Edvard Beneš, druhý prezident samostatného Československa. Přestože se sám Masaryk nechal slyšet (a nelze mu nedat za pravdu), že „bez Beneše bychom republiku neměli“, rozdělují názory na jeho politického souputníka a prezidentského nástupce českou společnost velmi výrazným způsobem. Je ovšem třeba si uvědomit, jak těžká byla doba, v níž Beneš prezidentský úřad vykonával. Natolik těžká, že by asi semlela úplně každého.

Fr. Dostál: Pořád o tom ošklivém ránu…

Fr. Dostál: Pořád o tom ošklivém ránu…

Úterý, 21 Srpen 2018 06:00 red / Fr. Dostál

 

Fotografie Františka Dostála mnozí naši čtenáři znají z jeho blogu. Rádi je zveřejňujeme a obzvláště historické, neboť pan fotograf je přes svůj přístroj kronikářem doby.

Normalizační občan Oldřich Černík

Normalizační občan Oldřich Černík

Pondělí, 20 Srpen 2018 08:46 Mirko Raduševič

 

Ztichlá druhá největší posluchárna Filozofické fakulty UK na jaře roku 1968. Zapadající slunce nad Pražským hradem svítí do očí filozofa Karla Kosíka. Hledí zasněně k Vltavě a přeplněná posluchárna slyší úvahu o trojicích kráčejících přes Karlův most. První trojicí byl Švejk a dva vojáci s bajonety, druhou Josef K. se dvěma muži v cylindrech. Osudové chvíle v dějinách země – první světová válka a předtucha druhé…

Pražské jaro očima sovětského politbyra

Pražské jaro očima sovětského politbyra

Neděle, 19 Srpen 2018 11:48 Jan Šolta

Pro vedoucí sovětské činitele nepředstavoval zpočátku obrodný proces Pražského jara velké překvapení. (Vlevo výřez z ikonické fotografie slovenského fotografa Ladislava Bielika, která obletěla v srpnu 1968 celý svět. Byla upravená do grafické podoby jako známka a právě na Slovensku vychází.)

ČSSD – program pro Prahu

Pondělí, 13 Srpen 2018 08:44 Radim Valenčík

 

Před několika dny jsme otiskli dopis lídra kandidátky ČSSD do Zastupitelstva hl. města Praha Jakuba Landovského, ve kterém představuje svůj volební program týkající se dopravy a bydlení.

Vzpomínky na rok 1968: Přes zásluhy k lopatě

Pondělí, 06 Srpen 2018 07:52 Emil Dvořák

 

Na rok 1968 a události s tím spojené se nejvíce uvádí úvahy a studie historiků. Jsou mezi námi však stále pamětníci. Mezi ně patří Ing. Emil Dvořák, CSc., jehož dcera poslala do naší redakce vzpomínku svého otce na rok 1968. Většinou se mluví o Praze a dalších velkých městech, tato vzpomínka nás zavádí do menšího, leč tehdy významného města – Kralup nad Vltavou.

Nejistá sezóna Státní ceny za literaturu

Středa, 25 Červenec 2018 07:43 Petr Nagy

 

Nedávná rezignace Petra Hrušky a dalších členů poroty Státní ceny za literaturu vyvolala živou společenskou diskusi, jež přesáhla oblast literatury. Přinášíme vám proto přehledné shrnutí dosavadního vývoje celé kauzy, která znovu přitáhla zájem veřejnosti i médií k otázce vzájemného vztahu politiky a literatury, potažmo umění vůbec.

Rezignace porotců Státní ceny za literaturu – anketa

Středa, 25 Červenec 2018 07:07 Petr Nagy

 

Bezmála třicet spisovatelů, překladatelů, nakladatelů i literárních publicistů odpovídá na naši anketní otázku:

Patří ČSSD do vlády nebo na smetiště dějin? Dostaví se sebevznícení?

Pondělí, 18 Červen 2018 06:08 František Kuba

 

Posledního května letošního roku vyšel na úvodní straně Práva článek s nadpisem Pro vládu s ANO zatím většina. Ale větší výpovědní hodnotu má v článku Karoliny Brodníčkové nad/nadpis „Prozatímní výsledky referenda soc. dem.“

strana 1 z 159

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB