Politika

Martin Schulze Wessel: Pražské jaro je inspirační fundus

Martin Schulze Wessel: Pražské jaro je inspirační fundus

Pondělí, 17 Září 2018 06:10 Zuzana a Václav Soukupovi

Před padesáti lety se v Československu děly věci. A nejen v Československu. Historici i pamětníci mají nyní plné ruce práce. Vzpomínají, analyzují, komentují, vydávají články i knihy. V českém podání to někdy vypadá tak, jako by důležitost roku 1968 spočívala v srpnové invazi spojeneckých armád do republiky. Podstatnější ovšem je uvědomit si a zformulovat, proč k ní došlo. Nejdříve je přece nutné prase vykrmit, než je podříznete. V hodnocení pražského jara se naši historici neshodnou. 

Tereza Spencerová píše ze Sýrie: Očekávám válku!

Tereza Spencerová píše ze Sýrie: Očekávám válku!

Sobota, 15 Září 2018 06:13 Tereza Spencerová

 

Naše redaktorka se tento týden nachází v Sýrii a přijela poblíž ohnisku konfliktu v oblasti Idlíb. Vysvětluje, jak je to s „civilisty“ a chemickým útokem. Podle jejího názoru se v Idlíbu očekává závěrečná bitva, třebaže kumulace vojsk takovému scénáři nemusí odpovídat.

José Alberto „Pepe“ Mujica: Proč je tolik lidí nemocných na hlavu?

José Alberto „Pepe“ Mujica: Proč je tolik lidí nemocných na hlavu?

Čtvrtek, 13 Září 2018 06:04 Gonzalo Arias, Página 12

Bývalý uruguayský partyzán, posléze senátor, ministr a prezident José Alberto „Pepe“ Mujica (vlevo na fotografii) o potratech, levici, korupci a lidské přirozenosti.

Jan Keller: Nikdo mi už nemůže vytýkat, že politiku znám jenom z učebnic

Jan Keller: Nikdo mi už nemůže vytýkat, že politiku znám jenom z učebnic

Úterý, 11 Září 2018 06:17 Milan Mundier

Rozhovor o EU, o tom, kdo tahá za nitky evropské politiky, kdo se v EU chová normálně, o migraci, o desátku nadnárodním koncernům a také o propastném rozdílu mezi třídami Západu a Východu. Nakonec o lavičce v parku, které se jednou třeba bude říkat lavička Jana Kellera…

Dva neuralgické body: Idlíb a Kosovo

Pondělí, 10 Září 2018 06:09 Tereza Spencerová / Mirko Radušević

 

Lídři Ruska, Turecka a Íránu po jednáních v Teheránu přijali společnou deklaraci a shodli se na uspořádání mezinárodní konference o problému syrských migrantů. Už jen skutečnost, že hodlají organizovat právě takovou akci, nasvědčuje, že jsou zúčastnění už blízko vojenskému vítězství, nicméně na příměří v severosyrské provincii Idlíb u tureckých hranic se nedohodli.

(Vlevo snímek srbského prezidenta během návštěvy severního Kosova, elektrárny Gazivode, která je jedním z klíčových bodů v jednání o urovnání Kosova a Srbska. Věnovaná je tomu druhá část článku.)

Tereza Spencerová: To ten Novičok bryndali všude kolem?

Sobota, 08 Září 2018 07:03 Tereza Spencerová

„Už se ani nenamáhají vytvářet příběhy, které by dávaly aspoň trochu smysl a byly udržitelné aspoň týden,“ říká Tereza Spencerová k nejnovějšímu kroku britských vyšetřovatelů, kteří v kauze Skripal učinili oficiální obvinění konkrétních pachatelů z Ruska.(vlevo na snímku ruští agenti)

USA potřebují doktrínu Muhammada Aliho

Středa, 05 Září 2018 08:25 Stephen Martin Walt / Foreign Policy

 

Jestliže má Washington pochybnosti o své zahraniční politice, měl by se chovat jako Muhammad Ali s jeho taktikou: „Létat jako motýl a bodat jako včela.“

Zpráva UNHCR: Středomořská plavba je smrtelnější než kdy jindy

Úterý, 04 Září 2018 10:29 Mirko Raduševič

 

Včerejší zpráva této organizace uvádí, že při snaze dospět do Evropy utonulo od ledna do července letošního roku více jak 16 tisíc lidí, z toho ve Středozemním moři přes 15 tisíc.

Edvard Beneš: Tragédie korunního prince

Pondělí, 03 Září 2018 06:53 Milan Mundier

 

Zhruba před rokem to bylo přesně 80 let, co se odebral na věčnost Tomáš Garrigue Masaryk. Nyní je to 70 let, co „tatíčka“ Masaryka následoval na pravdu boží jeho „korunní princ" Edvard Beneš, druhý prezident samostatného Československa. Přestože se sám Masaryk nechal slyšet (a nelze mu nedat za pravdu), že „bez Beneše bychom republiku neměli“, rozdělují názory na jeho politického souputníka a prezidentského nástupce českou společnost velmi výrazným způsobem. Je ovšem třeba si uvědomit, jak těžká byla doba, v níž Beneš prezidentský úřad vykonával. Natolik těžká, že by asi semlela úplně každého.

strana 1 z 377

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB