Politika

Společná zemědělská politika EU neznamená stejné podmínky pro všechny

Společná zemědělská politika EU neznamená stejné podmínky pro všechny

Sobota, 19 Leden 2019 11:55 Martin Kunštek

V rámci společné zemědělské politiky funguje v Evropské unii volný mezistátní trh s potravinami. Bruselská pokladna posílá evropským zemědělcům dotace z unijního rozpočtu. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy je jejich výše i systém proplácení jiný ve starých členských zemích jako Německo, Rakousko a Francie a nových státech, jako je Česká republika. „Našim zemědělcům se přímé platby posílají formou dotace na hektar. Podpory produkce jsou u nás pouze u citlivých komodit, jejichž chov nebo pěstování by bez nich úplně zanikly. V západní Evropě převažuje systém dotací na farmu. Dotační obálka pro každou farmu je tak jiná a zohledňuje více podporu produkce než na východě,“ upozorňuje zástupce českých zemědělců. 

Brazílie směřuje ke kulturní genocidě indiánů

Brazílie směřuje ke kulturní genocidě indiánů

Čtvrtek, 17 Leden 2019 06:54 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Indiáni v Brazílii, potažmo v celé Americe, to nikdy neměli lehké. Vždy museli bojovat o svá práva na existenci, na svou půdu, na svůj život. Tak to bylo od roku 1492, a tak je to stále.

Zemřel politolog a disident Rudolf Kučera

Zemřel politolog a disident Rudolf Kučera

Středa, 16 Leden 2019 16:27 red

Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem oznámila, že 15. ledna zemřel docent katedry politologie a filozofie doc. PhDr. Rudolf Kučera, CSc., šéfredaktor časopisu Střední Evropa.

Do expertní komise ministerstva školství řešící strategii vzdělávání nepozvali učitele

Do expertní komise ministerstva školství řešící strategii vzdělávání nepozvali učitele

Středa, 16 Leden 2019 08:59 Jan Kunšteková

 

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) si sestavilo nový expertní tým, který má připravit Strategii vzdělávací politiky do roku 2030. V osmičlenné skupině, která má vytyčit cíle vzdělávací politiky a stanovit školské priority, ovšem není jediný učitel.

Kurdové v Rojavě potřebují ochranu před tureckým letectvem

Pondělí, 14 Leden 2019 13:16 Jana Kunšteková

 

V řadách kurdských milic nazvaných Lidové obranné jednotky (Yekîneyên Parastina Gel – YPG) bojuje i řada dobrovolníků z jiných zemí, kteří jsou označováni jako internacionalisté. Jeden z nich – německý veterán Martin Klamper, poskytl Literárním novinám exkluzivní rozhovor.

Hrozbou je politický islám, nikoliv islám jako takový

Sobota, 12 Leden 2019 16:33 Faisal Ismail

 

Mnoho českých i evropských politiků často zaměňuje – vědomě či nevědomě – dvě odlišné kategorie: islám a politický islám. Navíc mnoho státníků postrádá znalost myšlenkového pochodu islámského společenství a vůbec znalost ducha člověka – muslima. Nejednou pletou výrazy: „islamista“ (arabsky Islámouj nebo Muteeʼslim) a „muslim“, místo islamistického teroru mluví o islámském teroru atd.  

Dva roky s Trumpem: neštěstí pro mezinárodní politiku

Čtvrtek, 10 Leden 2019 16:02 Milan Mundier

 

Na podzim roku 2016 věřil jen málokdo tomu, že Donald Trump uspěje v prezidentských volbách. Většina průzkumů a politologů byla přesvědčena o tom, že Baracka Obamu vystřídá v Bílém domě Hillary Clintonová. Ona pověstná mlčící většina však rozhodla, že tomu bude jinak. A tento měsíc jsou to právě dva roky, co se Donald Trump ujal prezidentského úřadu. Jak si zatím ve své funkci vede? Inu, neslavně…

Tomáš Sedláček: I naše touhy budou jednou ovládat algoritmy

Čtvrtek, 10 Leden 2019 13:10 Veronika Dospělová

 

Sešli jsme se v kavárně na pražské Kampě. Hodina s ním utekla jako voda, naskočil na monokolo a jel za dalšími povinnostmi. Ekonom Tomáš Sedláček se někdy cítí být více filozofem, teď prý má ale zase spíš ekonomické období. Ve volných chvílích se zahrabává do různých dalších oborů. Začalo to teoretickou fyzikou, pak přišla psychologie, pak sociologie.

V Syrské provincii Idlíb bojují pod ochranou Turecka džihádisté mezi sebou

Pondělí, 07 Leden 2019 15:53 Jana Kunšteková

"V Severní a severozápadní Sýrii probíhají těžké boje Turecko je v bryndě," napsal 2. ledna na svůj facebookový profil komentátor dění v Sýrii Faruk Firat, který má zdroje přímo na místě. V minulosti už několikrát postoval v předstihu před běžnými médii aktuální vývoj, který se během pár dní potvrdil. A jeho informace se potvrdily i nyní.

strana 1 z 386

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB