Brexit stále dokola


Kromě 29. března letošního roku, kdy mělo dojít k odchodu Velké Británie z Evropské unie (zatím neschválenému britským parlamentem), se objevují další dvě data: britská premiérka požádala o posunutí odchodu do 30. června letošního roku. Klíčovým datem ale zřejmě budou volby do Evropského parlamentu, které se konají 23. května.

Ilustrační foto: Profimedia

 

Podle názoru právníků Evropské unie by neúčast britských voličů v evropských volbách a současně formální členství Británie v EU mohlo přinést pro veškerá rozhodnutí unie velké právní problémy. Existují proto dvě možnosti, jak problém řešit.

Buď Británie vystoupí do data konání evropských voleb, anebo až koncem června, pak ale musí proběhnout v Británii volby do evropského parlamentu. Na summitu EU v Bruselu minimálně Francie pohrozila případným vetem pro další prodloužení, pokud by Británie tuto situaci nerespektovala. Český premiér Andrej Babiš oznámil, že žádost Británie o prodloužení podpoří. V této otázce ovšem musí všech 27 členských zemí EU dosáhnout jednomyslnosti.

Je proto zcela otevřené, jak nakonec všechno dopadne. Problém totiž není jenom na straně EU, ale především v Londýně, kde se parlament zdráhá znovu – již po třetí – o smlouvě o odchodu z EU hlasovat. Podmínkou pro souhlas s novým hlasováním je, aby v textu smlouvy došlo k podstatným změnám. To ale odmítl jménem EU Tusk.

Demise Mayové a nové hlasování v britském parlamentu, brexit bez smlouvy, setrvání Británie v EU včetně voleb do evropského parlamentu – to jsou možnosti, které jsou na stole. Je dost nepravděpodobné, že summit v Bruselu přinese rozhodnutí. Čas se ale krátí…

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB