Stojí za incidentem na severokorejské ambasádě v Madridu CIA?


Podle zpravodajství španělského listu El País vniklo 22. února tohoto roku násilím deset mužů do budovy severokorejského velvyslanectví v Madridu, spoutalo přítomné diplomaty a zaměstnance, nasadilo jim na hlavy plastikové pytle a vyslýchalo je.

Kim Hyok-chol na jednání s Donaldem Trumpem v létě 2018 domlouval setkání s vůdcem Severní Koreje. Foto: Profimedia

 

Zhruba za dvě hodiny se podařilo jedné zaměstnankyni uprchnout a alarmovat polici. Té otevřel asijsky vypadající muž a ujistil ji, že je vše v pořádku.

Krátce poté ovšem útočníci s pomocí diplomatických vozů ambasády uprchli z objektu a vozy byly následně nalezeny opuštěné. Španělská zpravodajská služba CNI nejméně dva muže z komanda identifikovala a přiřadila je k CIA.

Podle teorie španělských zpravodajců mohlo být cílem pachatelů získat informace o dřívějším severokorejském velvyslanci Kim Hjok-čcholovi, který byl ze Španělska v roce 2017 vykázán. Podle BBC to ale jeho kariéru neohrozilo.

Stal se jedním z vysoce postavených severokorejských diplomatů, kteří organizovali setkání prezidenta Trumpa a Kim Jong-una v Hanoji. Za tím účelem se také setkal v Pjongjangu s americkým diplomatem Stephenem Biegunem.

Pokud se předpoklady španělských zpravodajců potvrdí, může to znamenat vážné problémy ve vztazích Severní Koreje a USA a také se Španělskem, na jehož území byla tato akce provedena. Zřejmě bez souhlasu španělských orgánů.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB