Konec venezuelské revoluce podle plánu?


Juan Guaidó s manželkou na prostestech v Caracasu. Foto: AlexCocoPro, Wikipedia, CC BY-SA 4.0Frankfurter Allgemeine Zeitung patří mezi nejlepší německé denní noviny a nijak se neskrývá svojí pravicovou orientací. Současně ovšem disponuje pragmatickým pohledem na okolní svět. Proto je velmi zajímavý komentář, jehož autor Andreas Ross posuzuje poměrně chladnokrevně současnou situaci ve Venezuele.

Už měsíc, píše Andreas Ross, zápasí Nicolás Maduro a Juan Guaidó o moc ve Venezuele. Nehledě na mocné podporovatele v zahraničí stoupá u Guaidó bezradnost. Skončila revoluce podle plánu?

Venezuelská opozice a zahraniční pomocníci v nouzi se nechtějí vzdát. Plánují nové rozběhy, aby se přece jenom podařilo dostat do vojskem uzavřené Venezuely zásilky pomoci. Ale nezávisle na tom, jak dopadne další kolo konfrontace na hranicích, pozorujeme přestávku v konfliktu mezi diktátorem Nicolasem Madurou a Juanem Guaidem, uznaným rozhodujícími státy za přechodného prezidenta.

Jeho „formální“ žádost na mezinárodní společenství, že „musíme držet otevřené všechny opce, abychom dosáhli osvobození naší vlasti,“ je výrazem jeho bezradnosti, pokud ne už zoufalství. Maduro mu jeho výzvu předhodí jako důkaz, že jeho odpůrci chtějí zemi včetně zásob ropy obětovat na „oltář severoamerických imperialistů.“

Tím končí měsíc, který probíhal při povstání proti diktatuře, upevněné dvaceti lety, neobvykle plánovitě a spořádaně. Ještě předtím, než se 23. ledna Guaidó před tisíci krajany prohlásil za přechodného prezidenta, zajistil si bývalý studentský vůdce podporu nejenom u Washingtonu, ale také u důležitých sousedních států.

Přes brutální represe mohl Guaidó konat shromáždění, dávat rozhovory a organizovat mezinárodní pomocnou akci, která vyprodukovala impozantní obrázky humanitární pomoci, vršící se na hranicích. Dokonce byl na programu velký koncert pod otevřeným nebem. Ale plán ztroskotal: Jen několik policistů Madurovi zběhlo, jen několik balíků pomoci se dostalo do země. Maduro má svoje jednotky pod kontrolou.

Americký ministr zahraničí Pompeo sice sepsal několik peprných tweetů. Nazval Madura „nemocným tyranem“ a oznámil „opatření“ proti těm, kteří se staví proti demokratickým změnám. Ale jen málo mluví pro to, že pro již začínající scénář existuje globálně dohodnutý postup. Není dokonce vůbec jisté, jestli se Guaidóvi po jeho vystoupení v Kolumbii vůbec podaří vrátit do Caracasu. Je po všem?, ptá se Andreas Ross.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB