Z cest (I.)

Email Tisk PDF

logo 360 vhledVedle u stolu sedí muž, mladý, výrazné rysy a velké oči jakoby podtrhnuté tmavou linkou, vypadá jako vozataj asyrského vojska z nástěnných maleb, takže první odhad je na Izraelce. Těch je tu skoro jako zrnek písku v Negevské poušti. Ale ukazuje se, že je z Kolumbie. Což je zajímavé, ale co opravdu překvapí, že on je opravdu vozataj. Svého vozíku.

 

 

Nejde o samotný fakt, že je vozíčkář. Ale o to, kde jsme. Údolí Spiti leží vysoko v indických Himalájích. Vedou sem kamenité, prašné cesty, na nichž se našincům svírá žaludek při pohledu na urvané krajnice a bůhví kolika set metrové srázy pod nimi. Vysokohorská pustina, jen pár městeček a vesnic. A on sem přijel na vozíku. Sám! Úplně sám cestuje po Indii, kdo v této zemi byl, může si snad představit jak nepředstavitelné to je.

Povídá, že strávil noc v Ki gompě. Gompa znamená tibetsky klášter, čili v klášteře Ki. Ki Gompa je v údolí Spiti ten nejznámější, nejnavštěvovanější, největší, nejvíce fotogenický klášter, stojí na malém kopci a zdálky vypadá jako středověký hrad. V jeho mnoho staletí starých zdech pobývá až 250 mnichů. Z jeho střechy je úžasný výhled na široké údolí a horské štíty, které jej stráží. Pobýt zde přes noc či na více dní mohou v jeho útrobách za nevelký peníz i příchozí poutníci.

Když k nim přibyl i soused od vedlejšího stolu, bylo prý už pozdě k večeru. Mniši jej přijali, dokonce mu nabídli nocleh zdarma, ale s podmínkou ať následující den co nejdříve odjede. Divil se proč. Odpověď zněla, že se bojí, protože je na vozíku a nemohou se o něj tedy postarat. Ale já nepotřebuju, aby se o mě někdo staral, řekl jim, postarám se o sebe sám. Ale mniši trvali na svém. Byl, jak řekl svými slovy „kicked out“, tedy vykopnut. Buddhistickým mnichům nestačila síla staletých mouder a nekonečného soucitu, aby přijali vozataje z Kolumbie. 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB