Vhled

Jak jsem to zkoušel

Jak jsem to zkoušel

Sobota, 10 Listopad 2018 05:53 Roman Žižlavský

Snažím se, aspoň občas, dělat to, co se říká, že je dobré. Chránit naši Zemi. Tu velkou. A podporovat naši zem. Tu malou, českou. Ale nedá se říci, že by se mi dařilo.

Zajímavé a důležité

Zajímavé a důležité

Neděle, 21 Říjen 2018 05:59 Roman Žižlavský

 

Dozvěděl jsem se jednu pro mě osobně zajímavou a druhou docela závažnou informaci. Vezmeme to popořadě. Babiše znáte. Je to ředitel firmy, která vyhrála v demokratických volbách, a on se díky tomu stal šéfem vlády. Také většina z vás ví, že jeho původní firma Agrofert vlastní spoustu podniků i známá média. Mezi nimi Lidovky, Mladou frontu a jejich internetové verze. A teď koupili ještě nějaké kratochvilné záležitosti, kterým se říká bulvární. Tohle ale není to, o čem chci mluvit, i když by si tento fakt pozornost zasloužil. Tedy pokračujme.

Dál a nic

Dál a nic

Sobota, 13 Říjen 2018 05:56 Roman Žižlavský

Často jezdím mezi Brnem a Prahou. Na jižní Moravě rodičovský dům, u Prahy bydlím. Na Moravě velký sad, hezky v kopci, aby to člověka udržovalo v kondici. A podzim si s námi hraje, ze zimy se vrátil do babího léta a je to přes poledne na tričko. 

Trocha přírodního nářku

Trocha přírodního nářku

Neděle, 07 Říjen 2018 05:55 Roman Žižlavský

Stejně jako náhle v dubnu ze zimy propuklo léto, nyní zřejmě nastal proces opačný, ale stejně náhlý. Občas vedeme s přáteli hlubokomyslné debaty o změnách klimatu. Většinou se snažím mírnit jasná stanoviska, že za vše může člověk poukazem na historii a naši krátkou paměť.

Svět na hlavě

Sobota, 22 Září 2018 06:07 Roman Žižlavský

Také vám někdy přijde, že je ten náš svět kapku na hlavu? Mně ano. Stačí mi k tomuto pocitu průběžně sledovat zprávy o dění u nás a v zahraničí. Světoznámá tenistka, která neunese svou prohru, se považuje za bojovnici za ženská práva. Muž, který si její výlev dovolil zkarikovat – protože jest karikaturistou, je kritizován, jeho účty na sociálních sítích rušeny.

Fejeton: Podzimní a měsíční

Sobota, 08 Září 2018 06:00 Roman Žižlavský

 

Na našich několika řádkách se letos požehnaně urodilo hroznů. Hroznů, nikoli vína, jak říkají v Čechách. Víno je až to, co se pije, opije a pak zpívá. Tak jsem je posbíral, vylisoval a dal kvasit. Je to krásně barevné ve třech sklenicích. Bílé, červené, růžové. Takže na něco to vedro a sucho dobré bylo. A že teda bylo, dole na Moravě, kde stojí rodiček dům, nepršelo pořádně od dubna do konce srpna. A pak, jako kdyby to naplánovali, napršelo pořádně na poslední prázdninový víkend. Jasně se řeklo, tak, léto končí a škola volá.

Srpnové zamyšlení

Úterý, 21 Srpen 2018 06:01 Roman Žižlavský

Vedra pokračují. Tak horké léto jsem snad nezažil. Také jsem nezažil „bratrskou pomoc", tedy v pád a okupaci naší země vojsky zemí Varšavské smlouvy, hlavně tedy Sovětským Svazem. Rusáky, jak se hanlivě říká, nikoli Ukrajinci – s kterýmžto dalším pokusem o „alternativní výklad dějin" přišel předseda KSČM. Je to vskutku tristní, tedy smutné a k zlosti, jak kdokoli jakkoli může křivit realitu, zpochybňovat lidské utrpení, prostě bezostyšně lhát. A to včetně politiků parlamentních stran. Prý je to dobou post faktickou. Ale myslím, že je to spíš na facku.

Cestopis: Malý zimní výlet

Středa, 21 Březen 2018 07:01 Roman Žižlavský

Rád v zimě odlétám do teplých krajů. Mám to s ptáky společné. Tedy s těmi, co stejně jako já zdejší zimu nedávají. Je dlouhá, šedivá, mokrá. Ale hlavně dlouhá. Nesnadné pak bývá, když se z voňavého tepla od usměvavých lidí vrátíte do země stejně studené, jako když jste z ní odlétali k lidem, no řekněme nikoli zdaleka tak usměvavým.

Zatrnutí

Pátek, 14 Duben 2017 07:20 Roman Žižlavský

Před pár dny mi při čtení zpráv ze zahraničí zatrnulo a to se mi moc nestává. To když USA na základě rozkazu Donalda Trumpa rozbombardovali základnu, ze které měla údajně vzlétnout letadla a provést chemický útok. Vůbec nehodlám řešit, zda byl úder oprávněný, zda chemický útok skutečně spáchaly Asadovy síly.

strana 1 z 2

Roman Žižlavský

206610 100171950070018 5037567 n

Roman Žižlavský, nar. 1978.  Dle situace a životního nutkání
publicista, kuchař, cestovatel, spisovatel,psycholog, ontolog,
pozorovatel, hybatel, vesničan, měšťan, Moravák, Pražák, učitel
a žák. Vystudoval psychologii se sociální prací a teologií na
Husitské teologické fakultě UK, pracoval v pomáhajících
profesích, poslední roky na volné noze. Napsal několik knih
věnujících se osobnímu rozvoji, meditaci, psychologii i sbírku
povídek a básní. Publikuje v periodicích rozličného zaměření,
včetně Literárních novin.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB