U knihovny s Petrem Bílkem č. 11


Co si vybrat ke čtení?

Středověké legendy o českých světcích
(Host 2011/ ediční příprava a komentář Jaroslav Kolár a Markéta Selucká)
„Do čtyř stran svět širý se rozkládá: Ve středu leží/ Germánie, mocná to zem, kdys pověsti zvučné./ V jedné části je kraj, ne poslední významem, těsně/ horami obklíčený – ten kraj se jmenuje Čechy -/ proslulý zbraněmi svými i muži a bohatstvím všeho." Z Veršů o utrpení svatého Vojtěcha vysvítá, že zhruba po tisíci letech nám zbyly jen ty zbraně. Konstantin, Metoděj, Ludmila, Václav, Vojtěch, Prokop, Anežka. Ne ve všech případech bylo lze dodržet legendistické schéma (vita et passio, translatio, miracula, cononisatio), ale přesto by tyhle texty měl znát každý Čech. Ne nadarmo vycházejí v reprezentativní ediční řadě Česká knižnice.

Se světem nepohneš. Současné norské povídky
(Pistorius a Olšanská 2011/ různí překladatelé)
Dvanáct autorů převážně narozených ve druhé půli minulého století přichází se zajímavými nápady a zvládá je s kultivovanou suverenitou. Zdá se, že současnému norskému životu dominuje téma rozpadu mezilidských vztahů a osamělosti. Při četbě této malé antologie jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že povídce jako žánru zvoní umíráček. Možná proto, že mizí její nejvlastnější nosič – časopisy.

Milton Hatoum: Sirotkové ráje (Argo 2012/ překlad Marie Havlíková)
Styl chvějivý jako horký vzduch v pralese na břehu Amazonky, děje se vrství jeden na druhý bez ohledu na to, kdy se odehrály, překrývají se tady a teď. V mýtu, jenž právě vzniká, už se všechno stalo a všechno, co se teprve stane, je známé a nutné. Tanec magických okamžiků až
do sebezapomnění. Brazilský autor s libanonskými kořeny vypráví o uhranutí indiánskou dívkou, po kterém následuje hrdinův pád z přepychu bohaté rejdařské rodiny na samé dno chudoby. Krutost jako samozřejmá součást života tam, kde všechny slzy spláchne proud velké řeky.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB