U knihovny s Petrem Bílkem č 10


Číst, nečíst? Koupit, vypůjčit, zahodit?

 

Hayden White: Metahistorie. Historická imaginace v Evropě devatenáctého století

(Host 2011, přeložil Miroslav Kotásek)
Je zvláštní, že český překlad tak podstatné teoretické práce vychází až třicet osm let po vydání originálu. Americký profesor říká, že historické dílo je formou diskurzu narativní prózy, jež se snaží vysvětlit události, o nichž se předpokládá, že se udály. Popudil tím historiky, neboť se cítili zpochybněni ve svém statutu vědců. Různé mody přístupu k dějinám předvedl autor na souhvězdí: Hegel, Michelet, Ranke, Tocqueville, Burckhardt, Marx, Nietzsche, Croce. Připadá mi vzrušující ptát se s Hegelem, zda chaos vášní v současnosti je možné chápat jako účelové divadlo a zda chaosu změn v minulosti můžeme rozumět jako vývojovému procesu. Historie není vždy učitelkou života.

 

Viktor Farkas: Válka médií. Mýtus informační společnosti
(Knižní klub 2012, přeložil Vladimír Čadský)

Český název je totálně zavádějící. Originální německý titul se přestěhoval do českého podtitulu. Bůhví proč. Vloni zesnulý rakouský záhadolog se snaží čtenáře přesvědčit, že soudobé komunikační technologie nepostihují pravou podobu světa, že reálné události naopak zkreslují nebo úplně zahalují. Bylo by to úlevné odhalení, kdyby své argumenty nečerpal zase jen z médií. Takže jde spíš o vývar z převařeného.

 

Margriet de Moorová: Malíř a dívka
(Pistorius a Olšanská 2011, přeložila Magda de Bruin Hüblová)

Je to o Rembrandtovi, ale jeho jméno v celém historickém vyprávění nepadne. Motivická linie spjatá s dánskou dívkou Elsje je plodem matné fabulace psavé Holanďanky, oporu v historii má jen to, že hrdinka rozsekala svou amsterodamskou bytnou sekyrou. Hodně se dovíte o zamrzání Severního moře v sedmnáctém století a o něco méně o obrazu Židovská nevěsta. Aby se neřeklo, i pár postmoderních triků s časem tam najdete.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB