U knihovny s Petrem Bílkem č. 8 

U knihovny 8 2018Světlana Alexijevičová: Válka nemá ženskou tvář (Pistorius a Olšanská 2018/ překlad Libor Dvořák)

 

 


Vzpomínky sovětských účastnic druhé světové války překračují meze představitelných hrůz, překonávají hranice myslitelných schopností člověka, svědčí o nelidské síle kolektivu. Alexijevičová (1948) začala sbírat materiál na konci sedmdesátých let a definitivní verze textu vznikla po eliminaci cenzorských zásahů v roce 2004. Mozaikovitá kompozice nenápadně přesouvá akcent od napadení Sovětského svazu až k Vítězství v roce 1945 a na to, co se s některými bojovníky dělo potom. Dantovy představy pekla jsou dětskou hrou vedle obrazů událostí vyvolaných plačícími vypravěčkami. Absurdní krutost lze překonat jen absurdní vírou, tohle by měli číst všichni, kdo koketují s představou vojenského konfliktu s Ruskem.

 

Harald Salfellner: Španělská chřipka. Příběh pandemie z roku 1918 (Vitalis 2018/ překlad Pavel Cink)
Rakouský lékař žijící od roku 1989 v Praze doprovodil svůj text velkým množstvím dobových obrazových materiálů a připomněl jeden z výrazných odstínů doby na konci první světové války a po ní, který je zejména v našich podmínkách překrytý optimistickými vizemi spojenými se vznikem Československa. Miliony lidí umírajících na celém světě bezmocně na nemoc neznámého původu jako bychom se pokoušeli vytěsnit z dějin. Autor uvádí příklady z kazuistiky chřipky a jeho odbornost garantuje spolehlivost lékařských anamnéz, jež se stávají cenným dokumentem. Chlad statistik prolamují individuální osudy obyčejných lidí i čelných politiků své doby či geniálních umělců. Jsme si jistí, že recidiva není možná?

 

Karel Škrabal: Kavčí hory (Druhé město 2018)
Proč to ten Martin Reiner vydal a tak parádně vybavil? Konvenují jeho poetice politické komentáře roztrhané do veršů? Existují ještě v češtině vulgarismy požehnané tím, že jsou pořád tabu, nebo jsme o ně přišli samozřejmostí jejich používání kdykoli a kdekoli? Není už dost těch stárnoucích rozbolavělých a upoceně rozeřvaných českých rockerů? Žijeme rok 2018 po Kristu, nebo 28 po strahovském koncertu Rolling Stones? Je to, co Škrabal napsal o procesu s Davidem Rathem, báseň nebo vtip? Čím se liší tato sbírka od drbavé společenské rubriky z literátského prostředí? Opravdu pokračuje vzpoura tupců, kdy začala? Josef Kainar říkal zveršované komunální satiře rozhlásky, co je tohle? Samá otázka, žádné odpovědi.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 12 Březen 2018 13:28 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB