U knihovny s Petrem Bílkem č.5


U knihovny 08 2018Jaap Robben: Birk (Vyšehrad 2017/ překlad Veronika ter Harmsel Havlíková)

 


Tenhle Nizozemec (1984) se rozhodl předvést, jak jsme na jedné straně svázáni spontánně přijatými životními formami, a jak na druhé straně vytlačujeme své blízké z jejich nastavení a jak je nutíme splňovat naše představy a touhy. Jevištěm je malý ostrov někde v Severním moři a štěpným materiálem manželská dvojice, její dítě a soused. Bez kapky reflexe zaznamenává Robben dialogy a všední životaběh pod křídly mohutných racků a za šumění moře a jeho zrádných proudů. Syrová krása skalisek je šifrou osamělosti hrdinů, kteří utekli z neznámých důvodů před davem a jeho počtářstvím. Nábytek, oblečení a nástroje jsou skladištěm významů, značkami lidské identity, jejichž zneužití vede na pokraj šílenství. Uf!

 

Pavel Kovář: Příběh české rekordwoman. Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky (Pejdlova Rosička 2017)
Známý novinář a životopisec mnoha postav českého sportu i kultury se tentokrát v knižní formě vrátil k osudu, který na počátku století zpracovával pro časopis Reflex. Příběh atletky Zdeny Koubkové (1913 – 1986) je aktuální právě dnes, kdy se více než kdy jindy ukazuje vratkost sexuální identity. Přitom nejde jen o sociální role, ale jako v tomto případě i o ryze biologickou stránku. Kovář s velkou pílí popisuje, jak se z rekordmanky Koubkové stává Koubek, a nezapomíná ani na dobový kontext. Současná kauza jihoafrické atletky Caster Semenyaové jako by kopírovala to, co se dočítáme v této knize. Vezmeme-li v úvahu nastavení veřejného mínění ve třicátých letech v Československu, Koubková to opravdu neměla lehké.

 

Gábor Vaszary: Monpti (Prostor 2017/ překlad Viktoria Hokynková)
Šťastným nápadem Aleše Lederera se zrodila edice Pozdní sběr, kde se ke čtenářům dostávají literární šlágry minulého století. Za připomenutí stojí i její přívětivé graficko-polygrafické zpracování, tak osvěžující v záplavě obálkového nevkusu. Maďar Vaszary se podobně jako mnohé jiné hvězdy světové literatury ve dvacátých letech minulého století dychtivě potuloval pařížskými ulicemi a snil o svém uměleckém prosazení stejně jako o dosažení erotické nirvány. Bič hladu a nesplacené činže, to všechny ty snivce spojuje a jejich vyprávění to dodává třeskutou ostrost vidění. Žili v příšerných, ba ponižujících podmínkách, ale přesto se cítili šťastní. Byl to rauš svobody, života na nahé kůži. Takhle Paříž už neexistuje.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB