U knihovny s Petrem Bílkem č. 1U knihovny 01 2018Petr Motýl: Doktor Pilka si kope hrob (Volvox Globator 2017)

 

 


Fantasy blábolení je nakažlivé. Jeho kapénková nákaza se šíří rychleji tam, kde je vyšší koncentrace spisovatelů. Česká republika s tisíci svých autorů vykazovala dlouho poměrně silnou imunitu, ale už je to tady. Případ Motýlův (1964) to dokládá. Co bylo před dvaceti lety stěží publikovatelné, potkává se nyní s vlídným přijetím. Změnil se vkus nakladatelů, nebo poklesly nároky čtenářů? Obojí. Motýlův hrdina, nekrocen krunýřem reality, kmitá za časů předlistopadových mezi opavskou univerzitou, kde učí českou literaturu, a Maďarskem, Francií, Kubou, Kanadou a Krétou, kde kope hroby a pohřbívá do nich figurínu tajemného gangstera. Zručné pohádkové vyprávění může někoho pobavit, ale co já s tím?

 

Beata Umubyeyi Mairesse: Ejo (Volvox Globator 2017/ překlad Tomáš Kybal)
Tak tohle je jiná káva. Autorka (1979) je rwandská Tutsijka, která se štěstím unikla mačetám genocidy z roku 1994 a která našla nový život ve Francii. Ale pozor, nejde o dokumentární prózu postavenou tak, aby dojila dojetí a soucit. Vraždění a brutalita zůstávají za scénou, leč vše, co se děje, z nich vyrůstá. Z absurdní nenávisti čtenáře mrazí, protože tyhle povídky nepřinášejí katarzi. V tomto světě něco takového neexistuje. Mairesse miluje Rwandu, ale nezapomíná, co se skrývá za lesklým skeletem metropole Kigali. Země tisíců pahorků by mohla být rájem na zemi, ale rájem byla a zůstává jen pro primáty, lidé z ní dokázali udělat peklo. „V téhle zemi je málo mrtvých – anebo živých – kterým se podařilo zůstat vcelku."

 

Ian Morris: K čemu je dobrá válka? Konflikty a pokrok civilizace (Argo/Dokořán 2017/ překlad Stanislav Pavlíček)
Anglický historik (1960) působí na Stanfordově univerzitě v Kalifornii a je autorem publikací analyzujících povahu lidských společenství a reflektujících stav současné civilizace. V této knize srovnává, s jakou pravděpodobností násilné smrti musel počítat člověk doby kamenné a jak je na tom dnes. Dospívá k závěru, že díky produktivním válkám se vytvořily dostatečně silné státy, které garantují současníkům mnohonásobně větší bezpečí. Pozoruhodná je jeho predikce, co se stane s koncem světové dominance USA a jak tento proces bude souviset s efektem singularity, kdy se spojí lidská přirozená a počítačová inteligence. Vřele doporučuji.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB