U knihovny s Petrem Bílkem č.30 

U knihovny 30 2017Ivan Blatný: Jde pražské dítě domů z bia... (Druhé město 2017)

 


Jako knihu měsíce září jsme v Literárních novinách označili tento opulentní foliant, který by snesl podtitul Ivan Blatný podle Martina Reinera. Z nepřehledné amébovité kolonie textů z básníkovy pozůstalosti v několika kolech, jako když se ořezává tužka, zužoval Reiner coby editor konvolut až na současných zhruba čtyři sta padesát stran, přičemž na čtvercové stránky není tištěna vždy jen jedna báseň. Spolu s výtvarným doprovodem Jiřího Koláře se zrodila velkorysost biblického formátu. Nezbývá než probírat se stránkami, cestovat jimi křížem krážem a očima laskat jazyk, jedinou materii, kterou Blatný uznává. Mazlí se se zvuky řečí různých, nastavuje jim ucho a slastně pomlaskává, když rým sedne jako facka.

 

David Satter: Čím méně víte, tím lépe spíte. Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina (Prostor 2017/ překlad Jan Petříček)
Americký novinář (1944) je dalším autorem, jehož kniha o Rusku se dostává v posledních letech do rukou českých čtenářů. Jednotlivé případy raketových zbohatnutí, vražd na objednávku, teroristických útoků i epizod válčení známe všichni i z našich médií. Ovšem Satter vrtá v jejich pozadí a kromě zajímavých záběrů vlastní investigace volí pro nás nezvykle jednoznačný výraz, jeho soudy nejsou kluzké a nenechávají nikoho na pochybách o tom, co si autor myslí. Jeho hlavní tezí zůstává, že základní chybou Západu je, že to, co se v Rusku děje, pokládá za neuvěřitelné, a tudíž nepravděpodobné, a nepřipouští si, že v Rusku se dějí právě věci neuvěřitelné. Z popisu Beslanu a Dubrovky jde mráz po zádech.

 

John Archibald: 1 plus 1 rovná se 1. Rovnice života a symbiotická (r)evoluce (Vyšehrad 2017/ překlad Josef Lhotský)
Myslím, že jste na tom jako já, že vám pojmy jako archea, ATP, endosymbióza, mitochondrie, ribozom nebo organela nic moc neříkají. Avšak když jim budete na začátku věnovat kapku soustředění, text této knihy se promění ve strhující detektivku. Řeší se tu případ vskutku nebanální – vývoj života na Zemi. Žijete-li v zajetí darwinovské představy o nepatrných krocích přirozeného výběru, zjistíte, že za poslední čtyři miliardy let se konal v biosféře tak neuvěřitelný chaos a události se kupily neočekávaně jedna přes druhou, že vám z toho půjde hlava kolem. Tak třeba před 2,4 miliardami let došlo k tzv. kyslíkovému holokaustu, největší ekologické katastrofě, jakou svět poznal. A za všechno mohly sinice. Napínavé, skvělé.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 01 Září 2017 16:08 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB