U knihovny s Petrem Bílkem č. 28


U knihovny 28 2017Ondřej Hložek: Ulicí Dolorosa (Pavel Kotrla – Klenov 2017)

 

 

Jak vydavatel, tak autor patří do skupiny lidí kolem literárního čtvrtletníku Texty, loni oslavilo toto periodikum dvacet let existence. Mladá poezie, próza a vážné myšlení o literatuře jako by se nejen symbolicky uchylovaly z řinkotu metropolí do venkovského prostoru, jak to lze vidět třeba i na příkladu revue Weles. V obou případech se domicily tlačí na Moravu, do Slezska a Beskyd. Hložek (1986) žije a dýchá pro poezii nejen jako autor, v Textech se pravidelně objevují i jeho recenze nových básnických knih. Ve své třetí sbírce črtá siluety rodinných situací a trne, aby nenechal čtenáři v rukou klíč, kterým by si otevřel dveře a uviděl. Cítí potěšení, když slyší škrábání nehtů po starém laku. „Mám strach se poodkrýt.“ 

 

Francois Bluche: Za časů Ludvíka XIV. (Argo 2006/ překlad Josef Kšír)

Za deset let od prvního čtení jsem si potřeboval leccos připomenout, leccos upřesnit, protože emocionální atmosféra sedmnáctého století na mě začala dýchat ze všech stran. Lullyho díla znějí na četných festivalech staré hudby, na Spotify mi každý týden nabízejí Jarousskyho coby Farinelliho, a to ponechávám stranou Macronovu náhlou afinitu k Versailles. Naše optické klamy, pokud jde o historii, jsou nedozírné: Královský kanál spojující Středozemní moře s Atlantikem dostal svolení ke stavbě roku 1666 a za patnáct let byl otevřen. Uvažte prosím tehdejší technické možnosti a srovnejte je s tím, jak my stavíme dálnice nebo železniční koridor Praha Drážďany. Na přehlíživost ani v oblasti životní úrovně nemáme právo.

 

Jiří Mucha: Kankán se svatozáří (Obelisk 1969)

Mohu se mýlit, ale na internetu jsem nenašel žádnou reedici této knihy. Lituji všechny, ke komu se nedostala. Ze své četby staré skoro půl století si dodnes nesu vzpomínku na obrovské nadšení, jímž mě naplnila. Potřeboval jsem se k této emoci vrátit. A ona se dostavila, protože skoro vše faktické, co mě tehdy tak nadchlo, jsem stačil zapomenout. Alfons Mucha znovu objevovaný. Tuto knihu je dobré mít po ruce v Paříži, s touto knihou je dobré chodit Prahou nebo zajet na Zbiroh. Tam na fotce uvidíte autora jako malého indiána, který se otci připletl mezi místní modely k plátnům Slovanské epopeje. Symbolický rozpor. Otec a syn světoobčané hluboce oddaní svému národu, vlastenci z Paříže a New Yorku. 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB