U knihovny s Petrem Bílkem č. 27U knihovny 27 2017Emil Hruška: Stíny nad Belgií (Nakladatelství Epocha 2017)

 

 


I když jste z těch, kdo se v médiích zajímají o dění v zahraničí, tato publikace vás překvapí a nebudete se nad ní nudit ani chvíli. S údivem si uvědomíte, jak komplikovanou zemí je Belgie a jak moc málo o ní víme, protože jsme si ji prostě jen zařadili do standardizované škatulky Západu a překryl nám ji politický pojem Brusel. Kauza pedofila Dutrouxe ani se všemi svými podivnými a záhadnými souvislostmi nedosahuje výbušnosti třaskaviny zvané brabantská banda. V letech 1982 až 1985 zavraždili nikdy neodhalení pachatelé 28 lidí. „Vojenské chování pachatelů a další faktory směřovaly podezření na belgické četnictvo podléhající ministru obrany, který byl zase s vysokým stupněm pravděpodobnosti zasvěcen do programu Gladio." Tajná, skrytá armáda řízená CIA. To není fikce.


Dryák ředěný Vltavou. Pražská říční antologie (Městská knihovna v Praze 2016)
Česko – anglický svazek básní ke mně doputoval jakýmsi nezbadatelným tokem, jehož viditelnou peřejí je projekt Praha město literatury. Zas takový dryák to ale není. Sylva Fischerová a Petr A. Bílek jako editoři zahrnuli do svazku kromě českých souputníků i dva Američany a za pomoci kunsthistorika Pavla Kaliny splétají metaforickou síť, v níž má uvíznout hlavně plavidlo kotvící u Železničního mostu a nesoucí název (A)VOID Floating Gallery. Spolek kamarádů vyznačují například jména Ester Fischerová, Jakub Řehák, Ewald Murrer, Viktor Špaček, Josef Straka, Tomáš Čada, Marie Iljašenko, Michal Ajvaz, Ladislav Zedník, Pavel Kolmačka, Petr Borkovec, Jáchym Topol. Společnost pestrá natolik, že skoro lituji, že ze mne nevypadly nějaké verše o vodě nebo o Městě. Taky bych se zkusil přihlásit.


Michal Ajvaz: Vražda v hotelu Intercontinental, Návrat starého varana (Druhé město 2012)
Společná reedice prvních dvou autorových knih vydaných na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Jak obludně může vypadat nedozírnost imaginace poháněné intelektuálním exhibicionismem! Vypadá to, jako kdyby zvířecí tvorové, které Ajvaz tak rád přivolává, řádili bez dozoru v kabinetě humanitních studií a převraceli tu bustu Hegelovu, tu se otřeli o Nietzscheho, onde prskali do čaje Proustovi. Texty apartně stavěné na odiv asi vznikaly jako poněkud zuřivá reakce na spisbu dobových literárních naturščiků, jenže bohužel se staly zárodkem nového kánonu, který rozprostírá své plástve po širých luzích české prózy až do dnešních dnů. Koketní borgesovština šustí papírem a vyšustí povídku i z nápadu zvící bzdinky. A samozřejmě legrácky, pomrkávání na kumpány.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 25 Červenec 2017 08:35 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB