U knihovny s Petrem Bílkem č. 22 

U knihovny 22 2017Milan Děžinský: Obcházení ostrova (Host 2017)

 

 


Tohle je už šestá autorova (1974) sbírka, na scéně českého básnictví je jeho tvorba vidět víc než dvě desetiletí. Lyrika všedních situací je tkána volným veršem a za vyvolanými atmosférami se básně ohlížejí jako za odjíždějícími vlaky mrkajícími koncovými světly do okolní tmy. Nezůstává se tu ale jen u privátních nostalgií, do soukromého světa kmitne v závěru knížky také fosforový záblesk syrské války a zahlédneme i nafukovací čluny s uprchlíky v reflexních vestách. Loučení s ostrovy, nádechy větru a promenáda kolem Labe v Roudnici, rackové nad hlavou a ryba mezi pilíři mostu. Nenápadnou civilností a křehkou kresbou slov nezaujme Děžinský na první čtení, až při repete se dostává pod kůži.

 

Zdeněk Mahler: Nekamenujte proroky. Kapitoly ze života Bedřicha Smetany (Slávka Kopecká 2013)
Když se sejde návštěva jabkenické myslivny s letošním Barenboimovým provedením Mé vlasti na Pražském jaru, člověk má potřebu připomenout si a znovu ujasnit některé reálie Smetanova života. Smetanovská monografie Václava Holzknechta je ovšem spíše ke studiu než k rychlému čtení, takže dostalo přednost Mahlerovo příruční zpracování. Mahlerův styl psaní je plný minipoint, jak je důvěrně známe z jeho orální dikce. Živé podání si nepotrpí na psychologizování, ani se nepouští do epické šíře, připomíná bystřinu, která zná svůj směr a je s ním smířena. Rychlou orientaci v časových souvislostech Smetanova životaběhu nabízejí synoptická zastavení u jednotlivých letopočtů. Knížka pro školu a dům. Především školu.

 

Jiří Gruša: Šťastný bezdomovec (Barristel & Principal 2003)
Gruša (1938–2011) měl osobnostní dynamiku, jakou v českých poměrech není s čím srovnat. Jeho autorská potence se plynule transformovala do veřejné činnosti a bez problémů žila i uprostřed politických střetů. Tematickou osou esejů v této knize je problematika vztahů mezi Čechy a Němci v průběhu dějin a zejména ve dvacátém století. Podnětné a netuctové jsou autorovy postřehy o vztahu morálky a politiky: „Morálka podtrhuje soucit a ohled, politika rozhled a cit. Politika má etiku cíle. Moralita etizuje prostředky. O politikově mravnosti se rozhoduje až poté, co dosáhl svého, moralita je pěší cíl." Odpůrci migrantů, jestli se chcete pořádně rozčílit, čtěte tohle.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 09 Červen 2017 13:12 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB