U knihovny s Petrem Bílkem č.47

 

U knihovny 46 2016Bohumila Grögerová: Můj labyrint (Pavel Mervart 2014)

 


Závěrečná část vzpomínkové trilogie autorky (1921–2014), která spolu s Josefem Hiršalem uvedla do češtiny hvězdy světového básnictví, zejména však poezie německé, z níž Morgenstern zůstává diamantem nejzářivějším. V prvním oddílu se Grögerová věnuje svému poválečnému působení na ministerstvu obrany, ve druhém se zpovídá z tíživých pocitů při loučení s životním druhem a ve třetím přemítá o svém dlouhém životě a o jeho málo povznášejícím, leč smířlivě přijímaném konci. Jak křehké je, nahlíženo dnešní neúctou ke slovu, celoživotní zacházení s jazyky, umanuté přesvědčení, že umění má smysl. Jak povznášející je uvěřit, že tomu tak je.

 

Pavel Řezníček: Katodémonický kartáč (dybbuk 2006)
Autor (1942) je jako hrozivý kus skály visící nad Hřenskem, jako balvan nahánějící strach. Naštěstí se jeho popudlivá sršatost vybije zkraty mezi asociacemi a uleví tak i svému nutkavému grotesknímu sklonu. Připomíná sangvinického diváka, který vyskakuje před televizorem při každém dokladu toho, že žijeme v šíleném světě, a cítí potřebu své pobavené znechucení zdůraznit a rozmáznout až k slastnému pocitu vrcholného hnusu. „Syndrom nutkavého pochcávání se." Najdeme tu ovšem i verše diktované nelomeným citem, například Lisztův klavír, kde brněnský genius loci září jasným plamenem surreálné lyriky. Jednou ho potkáte a už nikdy nezapomenete.

 

Jana Štroblová: Světlohry (Host 1996)
Z výšky let je zajímavé sledovat, jak se dnešní čerstvá laureátka ceny Františka Hrubína rozjitřeně vyrovnávala s proměnou společenských poměrů, ale i s vlastním intimním přesunutím životního horizontu. „Tak jsem se chtěla vrátit/ do dávna sama k sobě/ tak jsem se chtěla vrátit do krajinky z dětství/ až zmizela". U Štroblové málokdy slýcháme přímé odkazy k veřejnému dění, zde a tehdy jsou však nepominutelné: „Je po manifestaci/ Nahlédněme pod krach/ Pouhý vír prázdna (útržků a skepsí)/ Kolikrát k nám už fičelo tak/ z Nemanic". Hra zámlk a nápovědí působí na dotek, jako by se vlastní hořkostí měla každou chvíli zhroutit.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 09 Prosinec 2016 12:17 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB