U knihovny s Petrem Bílkem č.42


 

U knihovny 41 2016Michal Viewegh: Melouch (Druhé město 2016)

 


Skelet textu býval v předcházejících autorových knihách obratně zastřen přitažlivými tvary příběhu, takže čtenáři si vůbec neuvědomovali, jak si je vypravěč vodí od jedné návnady ke druhé. V této novele už není čas, chuť ani energie na svůdné obliny našich neřestí, hra skončila a začínají být vidět kosti. Nevnímáme hotovou budovu, vidíme konstruktéra u jeho prkna a v debatě dvou profesionálů posloucháme, jak se dělá fikce. Scenárista a filmový producent za přítomnosti neviditelného publika licitují s pravděpodobností jako s korektivem smyslu díla. Když se pak právě kauzalita v závěru ocitne v troskách, zasvítí humor průběžného česko-slovenského dialogu.

 

Ivan Wernisch: Tiché město (Druhé město 2016)
Převážná většina čísel sbírky jsou básně v próze. Nejstarší časové vrstvy lidstva, hlubiny individuálního času, zrcadlení dávných situací v současnosti a jejich neuchopitelnost. Nestabilita snu. Pseudolegendy. „Už je to dávno, co jsem se tady zničehonic, zčistajasna a kdovíproč objevil. Pokolikáté už?" Pesimistické vize konečných trosek světa nevybalancovává Wernisch už žádnou ironií, mrazí v zádech a pálí z toho oči. „Času mám dost. Už ho mám až po krk." Znavenost životem by to mohla být, kdyby to neznělo banálně. Z dobře vysezených vajec banalit se klubou kuřata absurdit, pobíhají vyprázdněnými ulicemi měst a sezobávají zrnka našeho času.

 

Gustave Flaubert: Paní Bovaryová (Odeon 2012/ překlad Dana Melanová)
Před sto šedesáti lety napsal jeden Rouenňan pronikavou studii stavu, v němž se ocitnou moderní ženy dneška na cestě ke svému já. Androgynní mysl Flaubertova a jeho neomylná imaginace spatřily duše nestabilní, toužící, povinnostmi zdupávané a stále přesvědčenější, že jim svět mnoho dluží. Bytosti oslnivé, zabývající se samy sebou a trpící. Hluboké city lpící na oslnivosti cetek mají v očích romatický lesk a plameny vášně jim zastírají šeď všednosti, jakmile však uhasínají, klade se do duše temný popel zmučenosti a vyprázdněným tělem duní kroky pomsty až k sebezničení. Ve smyslném lesku mystických svící se začíná toužit po oběti. Někam pryč! Ale kam?

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 05 Listopad 2016 09:57 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB