U knihovny s Petrem Bílkem č.40


U knihovny 39 2016Radka Třeštíková: Bábovky (Motto 2016)

 


Kýč. To slovo se dnes moc nepoužívá. Ztratilo svou funkci. Pojmenovávalo by naprostou většinu současné spisovatelské produkce, tím pádem se ztrácí jeho rozlišovací povinnost. Autorka (1981) je zručná a tempem jedna kniha ročně, které nastartovala, klidně vystačí až do sénia. Takové příběhy ze současného životního provozu se dají sázet jako bábovičky a lidi to mají rádi. Standardy Rebek, Milušek, Karolín, Johan, Květ, Alen, Magd a Lind se vzájemně překrývají, jsou nerozlišitelné, protože v podání Třěštíkové nemají vlastně osobnost, odlišují je jen materiální souřadnice každodenní existence. Divadlo loutek z růžové zahrady.

 

Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále (Mladá fronta 2006)
Jazzová sekce vydala po více než třiceti letech reprint své legendární „ilegální" edice Hrabalova životního opusu. Jelikož ve strojopisné sazbě se to dnes špatně čte, připomněl jsem si svůj dávný čtenářský úžas jiným vydáním. Je to, jako kdyby vás po dlouhém pobytu v nemocnici někdo pozval na oběd do Four Seasons. Po letitém úporném sledování současné české literatury jsem byl nucen znovu si uvědomit, co znamená a co dokáže tzv. kreativní psaní. Pojem, který Bogan neznal, zato moc dobře věděl, co znamená tvořiti v krásném. „Uskřinutý afekt, který nachází svůj průchod v řeči." Vyhlížím tedy nového autora, který se dokáže oprostit od falešného já.

 

Woody Allen: Bez peří (Argo 1995/ překlad Dana Hábová, Michael Žantovský)
Vedlejší příznaky vydané česky v roce 1985 nás všechny nadchly. Tehdejší smích doznívá dodnes, a proto další povídkový soubor nutně zůstává ve stínu. Člověk už rozeznává vzmachy i pády inspirace, místy postřehne křeč a spolehnutí na dosavadní autorské renomé. „Pravou zkouškou zralosti není věk, ale to, jak zareagujete, když se probudíte na ulici v centru a na sobě máte jen spodky." Duchaplné apokryfy a persifláže zaujmou u Allena stejně jako jiskry absurdit: „Pohádali jsme se a ona zase začala o dětech. Přesvědčil jsem ji, že by byly příliš mladé." Vcelku ale knížka působí jako vzorkovnice podomního obchodníka, který ukazuje, co všechno leží u něj ve skladu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB