U knihovny s Petrem Bílkem č.38 

U knihovny 37 2016Andreas Wiedemann: „Pojď s námi budovat pohraničí!" Osídlování a proměna obyvatelstva bývalých Sudet 1945-1952 (Prostor 2016/ překlad Petr Dvořáček)

 


Dovedete si představit, že byste dnes za dva roky dokázali přemístit pět milionů lidí ve středu Evropy? A ještě by se vám do toho motala Rudá armáda spolu s americkou. A panoval by nedostatek potravin a dopravních prostředků. A čeští starousedlíci by dostávali zabrat od českých novousídlenců a obě strany společně by odmítaly reemigrovavší Čechy a Slováky a hlavně Romy z východního Slovenska. A kradlo by se jako o závod. A panovala by stará dobrá česká závist a nesvornost a hlavně nenávist ke všemu, co nesmrdí po našem a co je německé. A když si představíte, co se souběžně dělo v Polsku a Německu, musíte uznat, že žijeme v idylické době.

 

Lydie Romanská: Sirka Henriho Bremonda (Pavel Mervart 2016)
Poezie? Někdy se dostaví, jindy ne. Zbásnit televizní zážitky nebo momentky z ulice se může zdát banální, ale autorce (1943) se to někdy podaří. Kratší básně působí jako letmé náčrtky ze zápisníku a těžko se k nim hledá významový kontext. Čísla vděčící za svůj vznik literární inspiraci signalizuje sama Romanská už názvem sbírky se jménem teoretika čisté poezie. Jím vytyčené hledání „moi profond", „dna srdce" básnířka podniká vytrvale, ale jako by jí chyběl náročný oponent, stane se jí, že slibný záblesk nechá zastínit trivialitou. Působivá je ve finále sbírky tryzna za Bohumila Hrabala. Autorka ví, že „žádné slovo samo o sobě/ není hluboké", ale málo se tím řídí.

 

Lenka Klodová: Nahé situace (FaVU a Host 2016)
„Rozšiřováním poznatků o spektru významů, které může veřejně prezentovaná nahota nést, by se jistě mohlo předejít mnoha neporozuměním a zbytečným napětím. A o to se mimo jiné snaží tato kniha." Z jedné strany dokumentuje umělkyně (1969) obrazem i textem své performance a pedagogické postupy v seminářích tělového designu, z druhé strany teoreticky analyzuje svůj vynález nahých situací. Nejzajímavější je důraz na manipulativnost nahoty v mediální a reklamní produkci. Bohatý poznámkový aparát nabízí desítky cest, po kterých se zainteresovaný čtenář může vydat sám a dál. Mimochodem, víte, jaký je rozdíl mezi slovy „look" a „gaze"?

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 10 Říjen 2016 11:11 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB